"To nie jest czas dla bohaterów"

Prawdopodobieństwo, że światowa gospodarka osunie się w recesję, powodując wybuch społecznego niezadowolenia i ostrą przecenę wszystkich ryzykownych aktywów, wynosi około 15-20 proc. – oceniają zarządzający funduszami towarzystwa BlackRock

Aktualizacja: 19.02.2017 02:31 Publikacja: 18.07.2012 14:01

"To nie jest czas dla bohaterów"

Foto: Bloomberg

Ten najgorszy z możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na rynkach finansowych nazwali Nemesis, od imienia greckiej bogini zemsty. To, czy uda mu się zapobiec, jest wyłącznie w rękach rządzących.

- Jeśli rządzący skutecznie zajmą się nierównowagą fiskalną i pobudzą tempo wzrostu gospodarczego, będziemy mogli odesłać Nemesis tam, gdzie jej miejsce: do greckich mitów. Ale jeśli nie, straszne mity mogą się stać rzeczywistością - napisali eksperci amerykańskiej firmy inwestycyjnej, która zarządza aktywami wartymi ponad 3,5 bln USD.

Na początku roku prawdopodobieństwo materializacji w 2012 r. scenariusza „Nemesis" oceniali jednak nieco wyżej, na 20-25 proc. Zmalało ono m.in. wraz z sygnałami, że Chinom uda się uniknąć twardego lądowania, a strefie euro chaotycznego rozpadu.

Zdaniem zarządzających 50 najpopularniejszymi funduszami BlackRock, najbardziej realistyczny wydaje się obecnie scenariusz, w którym światowa gospodarka nie osunie się w recesję, ale pogrąży się w stagnacji. Prawdopodobieństwo jego realizacji wynosi aż 40-45 proc., podczas gdy na początku roku było to 15-25 proc.

– Walka strefy euro z kryzysem zadłużeniowym, niechęć rynków do zaakceptowania ewentualnych jego rozwiązań oraz słabnące tempo wzrostu na całym świecie, zwiększyły prawdopodobieństwo stagnacji – wskazują eksperci BlackRock. W tym scenariuszu  naprzemiennie będzie dochodziło do spadków i wzrostów apetytu inwestorów na ryzykowne aktywa.

Na początku roku zarządzający największego towarzystwa funduszy na świecie sądzili, że najbardziej prawdopodobny (40-50 proc.) jest scenariusz, w którym pogłębią się różnice w koniunkturze między rynkami wschodzącymi a dojrzałymi. Teraz oceniają, że ma on 35-40 proc. szans na realizację.

- To nie jest czas na bohaterskie zagrania na rynku – konkludują eksperci BlackRock, radząc, aby inwestorzy wstrzymali się z angażowaniem w ryzykowne aktywa dopóty, dopóki nie pojawią się wyraźne wskazówki, że perspektywy światowej gospodarki się poprawiają. Takimi wskazówkami byłyby m.in. decyzje unijnych liderów, które pozwoliłyby uzdrowić europejski sektor bankowy i przybliżyłyby strefę euro w kierunku unii fiskalnej, a także ożywienie gospodarcze w USA i porozumienie tamtejszych polityków, które pozwoliłoby uniknąć tzw. „fiskalnego klifu", czyli podwyżek podatków i obniżek wydatków publicznych, które mają wejść w życie z początkiem 2013 r.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?