Wiara, religia i pieniądze?

Global Catholic Ethical Balanced Fund miał przyciągnąć inwestorów-katolików, ale zarządzający funduszem stracili wiarę w sukces i zdecydowali o zamknięciu inwestycji

Aktualizacja: 19.02.2017 00:14 Publikacja: 04.08.2012 08:59

Wiara, religia i pieniądze?

Foto: Bloomberg

JPMorgan Asset Management liczyło na przychylność inwestorów zainteresowanych inwestycjami, w których respektowano by prawa człowieka oraz które byłyby w zgodzie z Kościołem np. w sprawie antykoncepcji. Fundusz unikał współpracy z rządami krajów, w których istnieje kara śmierci.

Przykład wzięty został z funduszu, który respektuje prawo szariatu, i  cieszy się zainteresowaniem inwestorów muzułmańskich.

JPMorgan zamierza jednak zlikwidować fundusz Global Catholic Ethical Balanced w zaledwie rok po jego utworzeniu. Na dzień 31 maja 2012 fundusz zgromadził zaledwie 4,3 mln euro, znacznie poniżej oczekiwanych 30 mln.

W oświadczeniu wydanym JPMorgan Asset Management stwierdził, że decyzję podjęto po tym, jak zdobycie dalszych inwestorów okazało się mało prawdopodobne. Według Bloomberga wartość netto aktywów funduszu wzrosła o 6,78 procent w bieżącym roku.

Pomysł na przyciągnięcie inwestorów-katolików powstał dzięki włoskiemu zespołowi ds. sprzedaży funduszu oraz Gruppo Re, włoskiej firmy zarządzającej finansami Kościoła. ECPI, firma researchingowa, analizowała inwestycje pod względem poprawności z wiarą katolicką. Komisja złożona z przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego pod przewodnictwem członka Gruppo Re czuwała w Luksemburgu nad funduszem. Nie podano personaliów członków komisji.

W odróżnieniu od katolickiego funduszu, zapotrzebowanie na  produkty zgodne z prawem szariatu spotkały się z dużym popytem, szczególnie w Zatoce Perskiej.

Analitycy uważają, że wielu bogatych ludzi zainteresowanych jest finansami w zgodzie z szariatem. Nie widzą przeszkód dlaczego katolicy nie byli w stanie sporządzić listy produktów odpowiednich dla katolicyzmu.

Do 11 września inwestorzy mogą otrzymać zwrot swoich pieniędzy lub zmienić fundusz.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?