Chiński indeks Shanghai Composite spadł w poniedziałek o 1,7 proc., zamykając dzień na najniższym poziomie od lutego 2009 r. Od początku roku stracił już 6,5 proc. CSI 300 stracił 2,1 proc., spadając do poziomu ze stycznia. Sygnałem do wyprzedaży akcji były kiepskie dane o zyskach chińskich firm przemysłowych, które zmniejszyły się w lipcu o 5,4 proc., do 366,8 mld juanów (187,7 mld zł). Był to ich czwarty spadek z rzędu, a największy w tym roku. Ogółem, przez pierwsze siedem miesięcy, zyski chińskich spółek przemysłowych spadły o 2,7 proc., podczas gdy w takim samym okresie rok wcześniej zwiększyły się o 28,3 proc.
Wyraźne spowolnienie
To niejedyne dane świadczące o osłabieniu chińskiej gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu (liczony przez HSBC i firmę Markit Economics) spadł w sierpniu, według wstępnych danych, do 47,8 pkt, czyli najniższego poziomu od listopada. To głównie skutek pogorszenia koniunktury na rynkach eksportowych (związane m.in. z kryzysem w Europie), z którym zbiegły się wysiłki władz mające na celu powstrzymanie wzrostu cen nieruchomości. Eksport wzrósł w lipcu jedynie o 1 proc. (licząc rok do roku), najmniej od 2009 r., a nadchodzące miesiące prawdopodobnie też będą kiepskie. Wzrost PKB wyniósł II kwartale 7,6?proc. i był najsłabszy od trzech lat. Analitycy Bank of America spodziewają się, że wzrost w III?kwartale zwolni do 7,4 proc., a za cały 2012 r. sięgnie 7,7 proc. Czyli będzie najwolniejszy od 1999 r.
– Gospodarka w Chinach zwalnia szybciej, niż wcześniej się spodziewaliśmy. Prognozy zysków spółek mówią o dalszym osłabieniu, przynajmniej do końca roku – wskazuje Patrick Bennett, strateg z Canadian Imperial Bank of Commerce.
– Sytuacja w Chinach wyszła już poza scenariusz miękkiego lądowania, a w następnych etapach będzie gorsza. Spadki na chińskich giełdach świadczą o tym, że wyniki spółek naprawdę się tam pogarszają – twierdzi Michael Shaoul, szef nowojorskiego funduszu Marketfield Asset Management.
Oczekiwanie na rząd
Wielu analityków oczekuje jednak, że chińskie władze będą aktywnie przeciwdziałały nadmiernemu spowolnieniu gospodarczemu. Taką nadzieję dają zresztą zapowiedzi chińskich oficjeli. – III kwartał jest kluczowym okresem dla zrealizowania całorocznego planu wzrostu eksportu. Mierząc się z obecnymi trudnościami Chiny powinny znacząco poprawić środowisko działania dla spółek i zwiększyć ich zaufanie – deklaruje premier Wen Jiabao.