Japonia traci optymizm

We wtorek rząd Japonii przedstawił w comiesięcznym raporcie bardziej pesymistyczne niż w lipcu oceny dotyczące krajowej gospodarki

Aktualizacja: 12.02.2017 23:51 Publikacja: 28.08.2012 13:54

Japonia traci optymizm

Foto: Bloomberg

W opublikowanym dzisiaj raporcie rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zwrócił uwagę na spowolnienie w USA i Chinach spowodowane kryzysem zadłużenia w Europie i przestrzegł, że dalsze globalne spowolnienie gospodarki stanowi zagrożenie dla kraju.

- Gospodarka lekko rośnie, co spowodowane jest popytem związanym z pracami rekonstrukcyjnymi (po ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi i tsunami) - podał rząd w comiesięcznym raporcie. Dodał jednak, że globalne spowolnienie będzie miało negatywny wpływ na krajowy wzrost. Japońska gospodarka jest silnie zależna od eksportu. W efekcie wszelkie zawirowania na świecie mocno odbijają się na jej kondycji.

Równolegle rząd obniżył także swoje prognozy dotyczące popytu konsumentów, który jest motorem napędowym japońskiej gospodarki.

- Patrząc na dane dotyczące popytu krajowego oraz na kondycje światowych gospodarek nie sądzę, by istniała groźba popadnięcia w recesję, ale nie widzę także perspektyw na szybszy wzrost gospodarczy w najbliższej przyszłości – ocenia opublikowany raport Yasuo Yamamoto, główny ekonomista Mizuo Research Institute.

Słabe perspektywy japońskiej gospodarki zwiększają presję na Bank Japonii, by ten bardziej aktywnie podjął działania mające na celu zwalczenie recesji. Szefowie banku zapewniają, że są gotowi do luzowania polityki pieniężnej. Wskazują jednak, że wolą wstrzymać się z takimi decyzjami do czasu, kiedy nie będą mieli już innego wyjścia.

- Bank Japonii uważa, że w ostatnim czasie złagodził swoją politykę w stopniu wystarczającym i może obecnie wstrzymać się z dalszymi działaniami – tłumaczy Yamamoto.

Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple