Miliardowe odszkodowania może zapłacić nie tylko JPMorgan Chase

Nowojorska prokuratura tropi oszustwa popełnione na rynku obligacji powiązanych z kredytami hipotecznymi, zwanymi MBS. Pierwszy pozew został złożony przeciwko bankowi JPMorgan Chase

Aktualizacja: 12.02.2017 13:21 Publikacja: 03.10.2012 15:13

Miliardowe odszkodowania może zapłacić nie tylko JPMorgan Chase

Foto: Bloomberg

Na pierwszy ogień pójdzie JPMorgan Chase, a później pozwy zostaną wytoczone też innym instytucjom finansowym, zapowiedział prokurator nowojorski Eric Schneidermann. Specjalna  federalna grupa dochodzeniowa tropi oszustwa popełnione przez amerykańskie banki zaangażowane na rynku instrumentów powiązanych z kredytami hipotecznymi.

Według Schneidermanna straty inwestorów poniesione na instrumentach zwanych MBS (opartych na kredytach hipotecznych) tylko w przypadku JPMorgan Chase mogą przekraczać kwotę 22 miliardów dolarów wymienioną w pozwie. Dotyczy on działalności banku inwestycyjnego Bear Stearns , który w roku 2008 został przejęty przez JPMorgana.

- Sądzimy, że roszczenia w związku z tą sprawą będą bardzo znaczne i będą też kolejne wiążące się z dużą skalą odszkodowań – powiedział Schneidermann telewizji Bloomberg.

W latach 2003-2006 Bear Stearns sprzedał instrumenty o wartości 212 miliardów dolarów. Straty na takich obligacjach sprzedanych tylko w okresie dwóch lat w tym okresie sięgają 22,5 miliarda dolarów, szacuje prokuratura.

Czołowymi emitentami walorów powiązanych z kredytami hipotecznymi bez gwarancji rządowych w roku 2005 były, obok Bear Stearns, też takie instytucje jak Countrywide Financial, należąca do Bank of America, GMAC i Washington Mutual. Tę ostatnią firmę JPMorgan też  kupił w 2008 r. Dziesięciu największych emitentów obligacji MBS sprzedało wówczas instrumenty o wartości 672 miliardów dolarów.

W latach 2005, 2006 i 2007 czołowym sprzedawcą tego rodzaju walorów była Countrywide Financial . Na tę firmę przypadało 405 mld dolarów z 3,4 biliona USD wartości wszystkich obligacji powiązanych z kredytami hipotecznymi.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową