Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gyorgy Matolcsy, węgierski minister finansów i gospodarki
Rynek zareagował radością na to, że budapeszteński rząd zrezygnował z planów nałożenia podatku od transakcji finansowych na operacje Narodowego Banku Węgier. Kwestia opodatkowania transakcji banku centralnego była jedną z głównych przeszkód w negocjacjach węgierskich władz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
– Rynek jest zadowolony z decyzji podjętej przez rząd. Postrzega on rezygnację z opodatkowania Narodowego Banku Węgier jako krok w stronę porozumienia z MFW – mówi Karoly Bamli, trader z Commerzbanku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.