Ich udział w prowizjach z usług bankowości inwestycyjnej zmalał pod presją takich graczy jak m. In. brazylijski Grupo BTG Pactual, rosyjski VTB Capital, czy chiński Citic Securities. Jeszcze w 2005 roku udział banków amerykańskich i zachodnioeuropejskich w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, w Chinach, Indiach, Rosji i Europie Wschodniej wynosił 69 proc., a w 2012 r. już tylko 43 proc. Temu trendowi towarzyszy też spadek akcji kredytowej banków zachodnioeuropejskich na rynkach wschodzących, co utrudnia pozyskiwanie zleceń.
- W bankowości zawsze dzieje się tak samo- jeśli jedna grupa graczy schodzi z boiska, ponieważ są kontuzjowani, pojawia się inna grupa próbująca grać w to samo – zauważa Paul Skelton, regionalny menedżer HSBC pracujący w Dubaju. Jak podkreśla wzrost znaczenia banków regionalnych zbiegł się z wątpliwościami firm międzynarodowych, czy ich obecność na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej ma sens.
Globalni gracze, którym życie utrudniają nadzory narzucające surowsze regulacje, a jednocześnie znajdujący się pod presją na cięcie kosztów, zmuszani do ograniczenia skali działalności i premii, w ostatnich trzech latach mieli udział w prowizjach na rynkach wschodzących zawsze poniżej 44 proc. W poprzedniej dekadzie, zakończonej w 2007 roku, w żadnym roku nie schodzili poniżej 59 proc.
W ostatnich latach ich rywale z rynków wschodzących, pozyskując pieniądze ze sprzedaży akcji w ofertach publicznych zdobyli fundusze na finansowanie ekspansji. Mogli więc większym rywalom podebrać pracowników. Ich atutem są też dobre kontakty z rządami i spółkami na rodzimym rynku.
Brazylijski Banco Itau BBA, który pozyskał bankowców ze szwajcarskich UBS i Credit Suisse, rozważa ekspansję na rynek meksykański. Rosyjski VTB Capital w minionym roku wzmocnił się o 100 bankowców i rozszerzył swoją działalność na Nowy Jork, Europę Wschodnią i Azję. Natomiast holenderska ING Group zamknęła swój rosyjski biznes maklerski i do tego samego przymierza się włoski UniCredit. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Credit Suisse, by ograniczyć koszty, będzie obsługiwał rosyjski rynek kapitałowy z Londynu.