Unia Europejska : 8 mld euro na walkę z bezrobociem młodych

Podczas szczytu Unii Europejskiej przywódcy krajów członkowskich uzgodnili dodatkowe fundusze na walkę z bezrobociem młodych; mają one pochodzić z przesuwania niewykorzystanych środków w ramach przyszłego budżetu UE na lata 2014–2020.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:59 Publikacja: 29.06.2013 06:00

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zapowiedział rozpoczęcie negocjacji z Serbią

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zapowiedział rozpoczęcie negocjacji z Serbią

Foto: Archiwum

Kraje UE będą mogły przeznaczyć na walkę z bezrobociem wśród młodych co najmniej 8 mld euro w latach 2014–2020, a nie tylko 6 mld, jak uzgodniono w lutym. Pierwsze 6 mld euro będzie skierowane w latach 2014 i 2015 do 13 krajów z regionami o bezrobociu wśród młodzieży przekraczającym 25 proc.

Dzięki tej unijnej inicjatywie osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

– Wiemy na pewno, że to jest 1 mld zł w 2014 i 1 mld zł w 2015, i (że) osiągnięto możliwość zastosowania dodatkowych instrumentów w roku 2016 – powiedział w piątek Donald Tusk. W 27 krajach UE bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi.

Przywódcy państw UE zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii – poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Według dyplomatów rozmowy z Belgradem mają zacząć się w styczniu 2014 roku. Jednak jeszcze w grudniu obecnego roku Rada Europejska ma potwierdzić tę decyzję w zależności od tego, czy Serbia będzie w praktyce wdrażać porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje wspólny system kontrolowanej likwidacji banków w UE. Ma on za-kładać m.in. utworzenie agencji, która będzie współdecydować o tym, czy dany bank w UE powinien być zlikwidowany.

Barroso na konferencji prasowej po czwartkowo-piątkowym szczycie UE poświęconym m.in. unii bankowej zaznaczył, że dużym krokiem naprzód w jej tworzeniu są uzgodnienia ministrów w sprawie „wspólnego podejścia do postępowania z upadającymi bankami bez polegania na podatnikach". Zapowiedział, że finalne uzgodnienie tej kwestii między Parlamentem Europejskim  a ministrami powinno najpóźniej nastąpić do końca roku.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów