Coraz mniejszy urok szwajcarskiego franka, traderzy grają na jego spadek

Maleje presja na szwajcarskiego franka. Tamtejsi rezydenci coraz chętniej lokują fundusze w walutach obcych i ten trend jest najsilniejszy od początku kryzysu kredytowego.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:41 Publikacja: 23.07.2013 11:07

787 miliardów franków (841 miliardów dolarów), tyle wynosiły w maju aktywa szwajcarskich rezydentów

787 miliardów franków (841 miliardów dolarów), tyle wynosiły w maju aktywa szwajcarskich rezydentów ulokowane w walutach obcych i przeznaczone na cele inwestycyjne

Foto: Bloomberg

Oznacza to, że globalny system finansowy stabilizuje się.  Nowe okoliczności rynkowe zachęcają traderów do obstawiania spadku notowań szwajcarskiej waluty.

787 miliardów franków (841 miliardów dolarów), tyle  wynosiły w maju aktywa szwajcarskich rezydentów ulokowane w walutach obcych i przeznaczone na cele inwestycyjne. To najwięcej od grudnia 2007 roku. W kwietniu zasoby te sięgały 778 miliardów franków.  Sytuacja na rynku opcji wskazuje, że traderzy są najbardziej niedźwiedzio nastawieni do franka (perspektywa sześciomiesięczna) niż jakiejkolwiek innej waluty państw rozwiniętych w relacji do euro.

- Napływ funduszy wspierających franka zaczyna słabnąć - zauważa Mansoor Mohi-uddin, odpowiadający za strategię walutową w singapurskim przedstawicielstwie banku UBS, podkreślając, że szwajcarscy zarządzający portfelami nie kupowali zagranicznych aktywów od czasu wybuchu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

W tym roku frank wobec euro osłabił się o 2 proc. do 1,2351 za wspólną walutę. Od sierpnia 2011 r. spadek wynosi 23 proc. Gwałtowny napływ  pieniędzy wzmocnił franka wówczas do rekordowego poziomu 1,0075 za euro, a później osłabił go Narodowy Bank Szwajcarii stawiając barierę umocnienia na poziomie 1,20.

Według prognoz specjalistów UBS, w ciągu miesiąca frank powinien osłabić się do 1,25 i 1,27 za euro w okresie trzech miesięcy. W połowie przyszłego roku powinno być 1,26, wynika z mediany prognoz   ekspertów uczestniczących w ankiecie Bloomberga.

- Spekuluje się, że szwajcarski frank pójdzie w dół, kiedy fundusze zaczną wracać do euro  - przyznaje Hideo Shimomura z Mitsubishi UFJ Asset Management, instytucji zarządzającej  prawie 60 miliardów dolarów powierzonych przez klientów. Zaleca on niedoważanie szwajcarskiej waluty w portfelach.

- Frank stracił trochę do euro, częściowo z powodu znaczącego spadku ryzyka związanego z kryzysem zadłużeniowym do czego przyczynił się program (OMT)  Europejskiego Banku Centralnego - wyjaśnia Walentin Marinow, londyński strateg walutowy nowojorskiego banku Citigroup.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale