Produkt krajowy brutto wzrósł o 0,6 proc., w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy zwyżkował o 0,3 proc. Taka była mediana prognoz 37 ankietowanych w tej sprawie ekonomistów. Rozwinęły się usługi, produkcja przemysłowa, budownictwo i rolnictwo, do czego doszło po raz pierwszy od III kw. 2010 r. Wobec II kw. ub.r. PKB wzrósł o 1,4 proc.
Czerwcowa poprawa na rynku pracy i lepsze dane o sprzedaży detalicznej to kolejne oznaki, że gospodarka stanęła na nogi po recesji, w czasie której PKB stracił 3,3 proc., w porównaniu ze szczytem z początku 2008 r.
Wczorajszy raport Krajowego Urzędu Statystycznego był pierwszą oceną stanu brytyjskiej gospodarki w II kwartale, dokonaną na podstawie 44 proc. danych, na podstawie których oblicza się ten wskaźnik. Wielka Brytania jako pierwsza z Grupy Siedmiu opublikowała raport o PKB w II kw. Amerykański Departament Handlu ma 31 lipca podać szacunkowe dane o tamtejszym PKB w minionym kwartale. Z prognoz z najnowszej ankiety agencji Bloomberga wynika, że wzrósł on o 1,6 proc. w ujęciu zannualizowanym, po 1,8 proc. w I kw.
Na Wyspach w usługach, które wytwarzają prawie cztery piąte tamtejszego PKB, w II kw. odnotowano wzrost o 0,6 proc., co zwiększyło PKB o 0,5 pkt procentowego. W budownictwie wzrost wyniósł 0,9 proc., a w przemyśle 0,6 proc., przy czym w przemyśle przetwórczym 0,4 proc.
W oddzielnym raporcie urząd statystyczny poinformował, że usługi w maju wzrosły o 0,2 proc. w stosunku do kwietnia i o 1,5 proc. w stosunku rocznym. Wielkość produkcji tego sektora wciąż jednak jest o 0,2 proc. mniejsza niż przed recesją.