Europejscy prezesi już nie przodują w pesymizmie

Nastroje prezesów europejskich spółek były w II kwartale najlepsze od dwóch lat. Po raz pierwszy od blisko czterech lat większymi pesymistami byli liderzy biznesu z innego regionu: z Ameryki Łacińskiej.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:08 Publikacja: 30.07.2013 13:32

Europejscy prezesi już nie przodują w pesymizmie

Foto: Bloomberg

Wskaźnik zaufania prezesów europejskich spółek do gospodarki, obliczany przez organizację Young President's Organisation (YPO), wzrósł w II kwartale br. o 4,4 pkt, do 55,8 pkt. To oznacza, że europejscy liderzy biznesu nadal są nieco bardziej pesymistyczni, niż średnio na innych kontynentach. Dla całego globu indeks YPO wzrósł bowiem o 0,2 pkt, do 60,2 pkt.

Ale szefowie spółek ze Starego Kontynentu nie są już największymi pesymistami. W II kwartale ustępowali pod tym względem prezesom z Ameryki Łacińskiej. Wskaźnik zaufania do gospodarki tych ostatnich spadł bowiem do najniższego w historii poziomu 55,5 pkt.

W II kwartale poprawiły się nastroje prezesów spółek w większości krajów UE, w tym w największych gospodarkach. Według YPO, organizacji zrzeszającej 21 tys. dyrektorów z całego globu, to efekt uspokojenia sytuacji w strefie euro po zamieszaniu wokół Cypru w I kwartale br.

- W ostatnich dziewięciu miesiącach to, czy w danym kwartale wystąpił jakiś szok finansowy czy nie, bardzo wyraźnie wpływało na nastroje prezesów z UE – skomentował Anastasios Economou, dyrektor zarządzający spółki iGroup, członek europejskiego oddziału YPO.

Spośród prezesów spółek z UE, 28 proc. jest zdania, że warunki prowadzenia biznesu w ostatnim półroczu się poprawiły. Tyle samo było zdania, że te warunki uległy pogorszeniu. Ale kwartał wcześniej, głosy rozkładały się w proporcji 21 do 40 proc.

Zdaniem 46 proc. ankietowanych prezesów z UE, w II półroczu klimat biznesowy się poprawi, a tylko według 14 proc., ulegnie pogorszeniu. Kwartał wcześniej takie opinie prezentowało, odpowiednio, 30 i 25 proc. europejskich respondentów YPO.

Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych