W przeciwieństwie do sierpnia, kiedy niektórzy członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) dopatrywali się „istotnych" przesłanek do poluzowania polityki, sprawozdanie z posiedzenia, które odbyło się w dniach 3 i 4 września, pokazuje, że „żaden z jego uczestników nie uznał, by większe stymulowanie gospodarki było obecnie odpowiednie". Funt umocnił się po opublikowaniu tego sprawozdania.
Pokazało ono także, że stosunkiem głosów 9 do 0 MPC opowiedział się za utrzymaniem programu skupowania obligacji za 375 mld funtów rocznie i stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc.
– W kraju jest coraz więcej oznak, że ożywienie umacnia się – głosi sprawozdanie Banku Anglii. Z najnowszych danych zawartych w sierpniowym raporcie inflacyjnym banku centralnego wynika jednak „rosnące ryzyko co do struktury wzrostu".
Brytyjska gospodarka wykazuje rosnące oznaki umocnienia i Bank Anglii przewiduje teraz, że w trzecim kwartale tamtejszy PKB wzrośnie o 0,7 proc., a nie o 0,5 proc., jak prognozowano przed miesiącem. MPC kierowany przez gubernatora banku Marka Carneya w ubiegłym miesiącu obiecał, że nie podniesie stóp procentowych, dopóki stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 7 proc. W ciągu trzech miesięcy do lipca wynosiła ona 7,7 proc.
Wczoraj wieczorem, już po zamknięciu tego wydania „Parkietu", ogłoszono komunikat z posiedzenia Fedu.