Rośnie oprocentowanie chińskich obligacji

Rentowność chińskich obligacji rządowych wzrosła do poziomu najwyższego od prawie sześciu lat. To wynik jednoczesnego wystąpienia kilku czynników, które sprawiają, że inwestorzy coraz więcej żądają za pożyczanie Chinom pieniędzy.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:02 Publikacja: 28.10.2013 05:00

Rośnie oprocentowanie chińskich obligacji

Foto: Bloomberg

Oprocentowanie benchmarkowych 10-letnich obligacji wzrosło na koniec minionego tygodnia do 4,20 proc. i było najwyższe od listopada 2007 r., kiedy wynosiło 4,60 proc. 8 października, po powrocie uczestników rynku z trwających tydzień obchodów święta państwowego, rentowność chińskich obligacji wynosiła 4 proc.

– Rosnąca presja inflacyjna, ożywienie tempa wzrostu gospodarczego i zmiana stanowiska banku centralnego w kierunku nieco bardziej jastrzębiej polityki pieniężnej spowodowało trudniejsze warunki płynnościowe – powiedział Chen Long, analityk z Bank of Dongguan. – A to sprawiło, że obligacje rządowe stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów – dodał.

Inflacja sprawia, że mniejsza jest ochota do inwestowania w obligacje, bo zmniejsza ona siłę nabywczą ustalonych z góry odsetek, jak i całego kapitału w chwili ich wypłaty po wygaśnięciu terminu zapadalności. We wrześniu ceny konsumpcyjne były w Chinach o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Inflacja przyspieszyła z 2,6 proc. w sierpniu.

Ponadto zwiększa się optymizm co do siły rodzącego się ożywienia gospodarczego, które zaczęło się w lipcu. Taka zmiana nastrojów zazwyczaj zachęca inwestorów do kupowania bardziej ryzykownych aktywów, takich jak akcje, w nadziei na większe zwroty. Chiński produkt krajowy brutto w trzecim kwartale wzrósł o 7,8 proc. w stosunku rocznym, a więc szybciej niż 7,5 proc. osiągnięte w drugim kwartale i 7,7 proc. w pierwszych trzech miesiącach br.

Najnowszym potwierdzeniem ożywienia gospodarczego jest przemysłowy PMI obliczany przez HSBC. Wstępny odczyt tego wskaźnika wyniósł 50,9 pkt, w porównaniu z ostatecznym 50,2 dla września. Każdy odczyt powyżej 50 pkt oznacza rozwój badanej branży.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.