Walka z korupcją uderzyła w kasyna

Kasyna w Makau, światowej stolicy hazardu, w 2014 r. po raz pierwszy w swojej historii odnotowały spadek przychodów

Aktualizacja: 07.02.2017 01:22 Publikacja: 02.01.2015 15:05

Walka z korupcją uderzyła w kasyna

Foto: Bloomberg

W byłej portugalskiej kolonii, dziś będącej jednym z dwóch (obok Hongkongu) specjalnych ośrodków administracyjnych w granicach Chin, na hazard wydano w ub.r. 44,1 mld USD, o 2,6 proc. mniej, niż rok wcześniej. Szczególnie dotkliwy dla kasyn okazał się grudzień, gdy wpływy załamały się o 30,4 proc. rok do roku, ale był to już siódmy z rzędu spadkowy miesiąc.

Dla porównania, w 2013 r. przychody kasyn w tym państwie-mieście wzrosły o 19 proc., a w poprzednich latach zdarzały się nawet ich zwyżki o ponad 40 proc.

Przychody Makau z tytułu hazardu nadal siedmiokrotnie przewyższają te, które uzyskują kasyna Las Vegas – drugiego pod tym względem miasta na świecie. Ale spektakularny rozkwit branży hazardowej w tej chińskiej enklawie, który rozpoczął się w 2001 r. wraz ze zniesieniem państwowego monopolu na taką działalność, wydaje się zakończony.

Główną przyczyną spadku przychodów kasyn w Makau jest antykorupcyjna kampania, którą od pewnego czasu prowadzi rząd w Pekinie. Ograniczyła ona wydatki na hazard urzędników państwowych, ważnej grupy klientów kasyn. Także przedsiębiorcy wręczający łapówki wolą nie zwracać na siebie uwagi rozrzutnością.

W kontekście ostatnich apeli władz w Pekinie, aby Makau zdywersyfikowało swoją gospodarkę, nietrudno odnieść wrażenie, że czasy świetności branża hazardowa w tej enklawie ma już za sobą. - Tłuste lata dla VIP-ów dobiegły końca. Antykorupcyjna nagonka nie wygląda na krótkoterminowe zjawisko – powiedział Philip Tulk, analityk banku Standard Chartered.

Także giełdowi inwestorzy mają wątpliwości, czy kasyna z Makau wrócą jeszcze do formy. Akcje sześciu operatorów tych przybytków, notowanych na giełdzie w Hongkongu, potaniały w 2014 r. średnio o 40 proc., podczas gdy główny indeks tego parkietu zniżkował zaledwie o 2 proc.

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych