Rosja w coraz gorszym położeniu

Wartość tzw. Indeksu Biedy (Misery Index) dla Rosji znajduje się na alarmujących poziomach – zauważa agencja Bloomberg. W tym roku może być jeszcze gorzej. Co z tego wynika?

Aktualizacja: 07.02.2017 00:54 Publikacja: 13.01.2015 16:42

Rosja w coraz gorszym położeniu

Foto: Bloomberg

Wartość Indeksu Biedy oblicza się sumując wskaźnik bezrobocia oraz inflacji. Wysokie odczyty indeksu dla Rosji napędzał zeszłoroczny wzrost inflacji. Z oficjalnych danych wynika bowiem, że stopa bezrobocia spadła i to pomimo załamania cen ropy oraz sankcji, które pchnęły gospodarkę w kierunku recesji.

Rządowe dane pokazują, że w listopadzie bez pracy znajdowało się 5,2 proc. Rosjan, w porównaniu do 5,6 proc. na koniec 2013 r. W grudniu inflacja wzrosła zaś do 11,4 proc. z 9,1 proc. zanotowanych miesiąc wcześniej. Na tej podstawie najnowszy odczyt Indeksu Biedy wynosi 16,6 punktów (5,2+11,4=16,6), co powoli zbliża Rosję do takich krajów jak Ukraina (33,5) czy Grecja (24,5) - zauważa agencja Bloomberg.

Zdaniem Tatiany Orłowej, analityczki Royal Bank of Scotland Indeks Biedy nie prezentuje pełnego obrazu rosyjskiej gospodarki. Co więcej, w tym roku sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu.

- W Rosji pojawi się coś na kształt ukrytego bezrobocia. Oficjalnie ludzie zachowają swoje dotychczasowe etaty, ale ich praca nie będzie godziwie wynagradzana - mówi specjalistka.

Według Orłowej w tym roku jeszcze większym problem Rosji będzie jednak inflacja.

- Mocna przecena rubla drastycznie zwiększy koszty importu co przełoży się na spadek realnych dochodów. W nadchodzących miesiącach wskaźnik inflacji wzrośnie z 11,4 do 15 proc. – mówi specjalistka Royal Bank of Scotland.

Jeżeli czarny scenariusz nakreślony przez Orłową wejdzie w życie to automatycznie przełoży się to na wzrost wartości rosyjskiego Indeksu Biedy.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację