Byki szaleją. Będzie rajd na rynkach wschodzących?

Aktywa rynków wschodzących mocno podrożeją, twierdzą eksperci francuskiego banku Societe Generale, analizujący potencjalne skutki decyzji Europejskiego Banku Centralnego o rozszerzeniu programu luzowania polityki pieniężnej. - Trudno nie być w byczym nastroju - wtórują im specjaliści Aberdeen Asset Management.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:41 Publikacja: 23.01.2015 10:16

Byki szaleją. Będzie rajd na rynkach wschodzących?

Foto: Bloomberg

Takie są reakcje analityków oraz inwestorów na rynkach wschodzących po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił bezprecedensowy program skupu obligacji o wartości co najmniej 1,1 biliona euro. Jego celem jest pobudzenie koniunktury gospodarczej i zwalczenie deflacji czyli spadku cen.

Wskaźnik MSCI Emerging Markets zyskał 0,7 proc., a moskiewski RTS denominowany w dolarach amerykańskich odnotował największą zwyżkę na świecie. Zwiększyła się też wartość indeksów giełdowych w Polsce, na Węgrzech i Czechach.

Skup aktywów realizowany przez EBC sprawi, że inwestorzy będą mieli do dyspozycji tanie fundusze na zakup walut o wysokiej rentowności takich jak indyjska rupia, turecka lira i południowoafrykański rand, wyliczają eksperci Societe Generale.

Dla obligacji emitowanych na rynkach wschodzących pozytywnym czynnikiem jest ujemna rentowność dwuletnich obligacji niemieckich podczas gdy średnia rentowność papierów dłużnych emerging markets denominowanych w lokalnych walutach sięga 6,1 proc. Dwuletnie papiery brazylijskie dają nawet rentowność na poziomie 12,4 proc.

- Trudno nie być w byczym nastroju - wskazuje Viktor Szabo, który w Aberdeen Asset Management współzarządza 12 miliardami dolarów klientów tej firmy finansowej. .

Eksperci przewidują, że w ślad za decyzją EBC pójdą cięcia stóp procentowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Simon Quijano-Evans, londyński analityk niemieckiego Commerzbanku, twierdzi, że ruch EBC jest kolejnym mocnym sygnałem dla banków centralnych naszego regionu, iż powinny obniżyć koszt kredytu. - Nie mogą nadal utrzymywać stóp procentowych o 200 punktów bazowych lub więcej przewyższających referencyjne stopy EBC, które zasadniczo są ujemne - argumentuje ekspert Commerzbanku

Pod presją mają być waluty rynków wschodzących o niskiej rentowności. W środowisku w którym inwestorzy odczuwają głód rentowności aktywa państw o niskim oprocentowaniu stracą na atrakcyjności w relacji do dolara, twierdzą analitycy Goldman Sachs wymieniając w tym kontekście m.in. węgierskiego forinta, złotego, izraelskiego szekla, czy południowokoreańskiego wona.

Gospodarka światowa
W USA wszyscy chcą teraz być bankiem. Banki nie są z tego zadowolone
Gospodarka światowa
Czy Trump chce trzymać Powella w niepewności?
Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu