10 ulubionych spółek funduszy hedgingowych

Fundusze hedge przebierają w akcjach notowanych na Wall Street. Prezentujemy listę spółek, które są najczęstszym łupem zarządzających.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:23 Publikacja: 22.02.2015 12:14

10 ulubionych spółek funduszy hedgingowych

Foto: Bloomberg

Fundusze hedgingowe mogą sięgać zarówno po wyrafinowane aktywa finansowe, jak i po tradycyjne instrumenty udziałowe, czyli akcje. Portal MarketWatch przygotował zestawienie spółek, których papiery zainteresowały największą liczbę spośród monitorowanych funduszy (łącznie 737 instytucji).

1. Apple Inc.

Apple od lat utrzymuje pozycję najbardziej popularnej spółki w portfelach hedge fundów. Portal MarketWatch podaje, że na koniec zeszłego roku 20,2 proc. monitorowanych funduszy (149 z 737) było akcjonariuszami giganta z Cupertino. To nieco mniej niż na koniec III kwartału (22,7 proc.). Trzech zarządzających, którzy zainwestowali najwięcej w papiery Apple'a to Carl Icahn, Philippe Laffont oraz David Einhorn. Co ciekawe, w IV kwartale z akcjonariatu producenta iPhone'ów wycofał się George Soros.

2. Citigroup Inc.

Spółka awansowała z trzeciej na drugą pozycję. Na koniec zeszłego roku 18,2 proc. funduszy hedgingowych posiadało papiery Citigroup (na koniec III kwartału było to 19,3 proc.). Wśród akcjonariuszy znajdowało się wielu miliarderów m.in.: Andreas Halvorsen, Dan Loeb, Leon Cooperman oraz Seth Klarmam.

3. Actavis Plc.

Po raz pierwszy w historii spółka z sektora ochrony zdrowia znalazła się na podium. Na koniec zeszłego roku 17,8 proc. funduszy miało w portfelu akcje Actavisu. Ogółem w rękach hedge fundów znajdowało się 20,2 proc. walorów.

4. American Airlines Group Inc.

Na koniec zeszłego roku 16,7 proc. funduszy znajdowało się w akcjonariacie spółki zajmującej się transportem lotniczym. Posiadaczem papierów był m.in. George Soros.

5. Google Inc.

Spółka spadła z drugiej na piątą pozycję, na koniec zeszłego roku 16,3 proc. funduszy było zaangażowanych w akcje Google'a (na koniec III kwartału było to 20,2 proc.). Warto odnotować, że wśród akcjonariuszy znajdowała się Al Gore, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

6. Facebook Inc.

Akcje największego na świecie portalu społecznościowego wskoczyły do pierwszej „dziesiątki", zajmując z marszu wysoką szóstą lokatę. Na koniec zeszłego roku 16 proc. funduszy hedgingowych posiadało papiery Facebooka, co stanowi wzrost w porównaniu do III kwartału (15,3 proc.).

7. American International Group Inc.

Spółka spadła z czwartej na siódmą pozycję. Na koniec zeszłego roku 15,7 proc. monitorowanych hedge fundów posiadało papiery AIG, co oznacza spadek względem końca III kwartału (18 proc.). Przypomnijmy, że w wyniku kryzysu finansowego który wybuchł w 2008 roku, spółka stanęła na skraju bankructwa. AIG zostało jednak uratowane przez amerykański rząd. W marcu 2009 r. akcje kosztowały 6,51 dolara, obecnie około 55 dolarów.

8. Microsoft Corporation

Wygląda na to, że w IV kwartale część zarządzających podjęła decyzję o zrealizowaniu zysków po trwającym niemal 21 miesięcy trendzie wzrostowym. Na koniec zeszłego roku 15,5 proc. funduszy hedgingowych znajdowało się w akcjonariacie Microsoftu, co oznacza spadek o 2 pkt. proc. względem III kwartału (17,5 proc.). Od początku 2015 r. kurs akcji spółki spadł o 6 proc.

9. Micron Technology Inc.

Kurs akcji technologicznej spółki zachowuje się podobnie jak wspomnianego wcześniej Microsoftu. Notowania Micron Technology rosły od początku 2013 r., co skłoniło część hedge fundów do realizacji zysków. Liczby nie kłamią: na koniec III kwartału 2014 r. papiery posiadało 16,1 proc. monitorowanych funduszy, a na koniec roku już „tylko" 15,3 proc. z nich.

10. Allergan Inc.

Allergan to spółka działająca w branży medycznej. Na koniec roku 15,2 proc. spośród wszystkich monitorowanych funduszy miało w portfelu jej akcje, na koniec III kwartału było to 14,7 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje zdrożały o 85 proc., w ciągu trzech lat 167 proc. a w okresie pięcioletnim o 290 proc.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel