Aktywni zarządzający na wymarciu?

Pasywni menedżerowie funduszy inwestycyjnych mają już 38-proc. udział w puli o wartości 8,7 biliona dolarów. To ponad dwa razy więcej niż dziesięć lat temu, wskazują dane firmy analitycznej Morningstar.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:06 Publikacja: 24.02.2015 10:48

Aktywni zarządzający na wymarciu?

Foto: Bloomberg

Robert D"Alelio ma godny pozazdroszczenia dorobek długoterminowy. W okresie minionych 15 lat jest lepszy niż 98 proc. konkurentów. Jego Neuberger Berman Genesis Fund mający aktywa o wartości 12,6 miliarda dolarów miażdży referencyjny wskaźnik Russell 2000 Index.

Ale rezultaty inwestycyjne D'Alelio za ostatnie pięć lat to już inna bajka.. Nie radzi sobie z indeksem podobnie jak wielu innych zarządzających a wśród nich takie sławy jak chociażby Donald Yachtman.

Menedżerowie nie zmienili się, zmienił się za to rynek. Narzekają oni, że łatwy pieniądz pompowany przez Rezerwę Federalną w środowisku prawie zerowych stóp procentowych podbił cen akcji o niższej jakości kosztem tych, którzy koncentrują się na biznesach o najlepszych fundamentach. Jednocześnie uporczywy wzrost cen na rynkach akcji sprawia, że aktywni menedżerowie mają niewiele okazji upolowania zyskownych inwestycji, czy też pokazania swoich możliwości na bardziej zmiennym rynku.

- Na takim prostym rynku aktywni menedżerowie są niepotrzebni- wskazuje D'Alelio. Dodaje, że jeśli w okresie najbliższych pięciu lat nic się nie zmieni aktywni zarządzający znikną.

W 2014 r. 20 proc. funduszy, których zarządzający aktywnie poszukują rynkowych okazji pobiło swoje benchmarki.a w okresie pięciu lat było ich 21 proc.. W perspektywie 10 - 15 lat odsetek zwycięzców rośnie odpowiednio do 34 proc. i 58 proc., wskazują dane Morningstar.

W tej sytuacji wielu inwestorów przeniosło swoje pieniądze do tańszych funduszy podążających za indeksami. . W 2014 r. z aktywnie zarządzanych amerykańskich funduszy wyparowało 98 miliardów dolarów, a do funduszy indeksowych napłynęło 167 mld dolarów.

To przetasowanie może okazać się spóźnione jeśli stadne zachowania dobiegną kresu, ostrzega Brian Belski, główny strateg BMO Capital Markets. Twierdzi on, że  słabsze od rynku wyniki mogą zmotywować aktywnych zarządzających do zmiany procesu inwestycyjnego,  zdrowy rozsądek zatriumfuje i docenione zostaną fundamenty.

Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych
Gospodarka światowa
11-miesięczny szczyt wzrostu aktywności biznesowej w strefie euro
Gospodarka światowa
W USA spada sprzedaż domów, a ceny osiągają rekordowy poziom
Gospodarka światowa
Alphabet wydaje na sztuczną inteligencję, ale i więcej na niej zarabia