Bezprecedensowy exodus z PIMCO

Pacific Investment Managament Co. potężny gracz na rynku instrumentów o stałym dochodzie ma do czynienia z bezprecedensową ucieczką klientów z jego funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, gdyż dokuczyły im nietrafione inwestycje a także wyniki poniżej średniej w branży.

Aktualizacja: 06.02.2017 22:00 Publikacja: 26.02.2015 13:03

Bezprecedensowy exodus z PIMCO

Foto: Bloomberg

Od początku 2013 r. klienci PIMCO z funduszy inwestujących w dług młodych rynków wycofali około 10 miliardów dolarów. To ponad 20 proc. aktywów ulokowanych w takich funduszach i trzy razy więcej niż średnia w branży, wskazują szacunki Bloomberga.

Fundusze PIMCO inwestujące na młodych rynkach po globalnym kryzysie finansowym przyciągnęły więcej pieniędzy niż ktokolwiek, a teraz tracą grunt na rzecz takich rywali jak Goldman Sachs Asset Management i HSBC Global Asset Management, którzy lepiej poradzili sobie ze spadkami kursów walut, słabszym tempem wzrostu gospodarczego i skutkami konfliktów geopolitycznych na emerging markets.

Ucieczkę klientów z PIMCO przyspieszył narastający konflikt wewnętrzny w tym towarzystwie w rezultacie którego z firmy odeszli główni zarządzający - Bill Gross, były Król obligacji i Mohammed El-Erian, współodpowiedzialny za inwestycje.

- W ostatnich latach ucierpieli oni z powodu wielu długoterminowych preferencji - wskazuje Karin Anderson, analityczka Morningstar Inc., zajmująca się funduszami PIMCO inwestującymi na rynkach wschodzących. Zwraca ona uwagę, ze fundusze te mogą podejmować wielkie zakłady na indeksy a w ostatnim czasie niektóre nie wypaliły. . Na zyskach w minionym roku zaważyła Rosja, a w 2013 Brazylia. PIMCO dały się m. in. we znaki zakupy obligacji koncernu naftowego Petroleo Brasileiro, ale najbardziej uderzył w nie spadek cen obligacje rządowych Brazylii i Rosji.

Zarządzający przyjmuje długoterminowe podejście do inwestowania na rynkach wschodzących, i ta klasa aktywów pozostaje kluczowym składnikiem zróżnicowanego portfela, wyjaśnia enigmatycznie Michael Reid, rzecznik PIMCO. Nie ujawnia wyników poszczególnych funduszy.

Od dłuższego czasu PIMCO jest dominującym graczem wśród funduszy obligacji. W marcu 2013 jego aktywa podskoczyły do rekordowego poziomu 2,04 biliona dolarów. Później zaczęły spadać i obecnie wynoszą 1,7 biliona dolarów.

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki