Bezprecedensowy exodus z PIMCO

Pacific Investment Managament Co. potężny gracz na rynku instrumentów o stałym dochodzie ma do czynienia z bezprecedensową ucieczką klientów z jego funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, gdyż dokuczyły im nietrafione inwestycje a także wyniki poniżej średniej w branży.

Aktualizacja: 06.02.2017 22:00 Publikacja: 26.02.2015 13:03

Bezprecedensowy exodus z PIMCO

Foto: Bloomberg

Od początku 2013 r. klienci PIMCO z funduszy inwestujących w dług młodych rynków wycofali około 10 miliardów dolarów. To ponad 20 proc. aktywów ulokowanych w takich funduszach i trzy razy więcej niż średnia w branży, wskazują szacunki Bloomberga.

Fundusze PIMCO inwestujące na młodych rynkach po globalnym kryzysie finansowym przyciągnęły więcej pieniędzy niż ktokolwiek, a teraz tracą grunt na rzecz takich rywali jak Goldman Sachs Asset Management i HSBC Global Asset Management, którzy lepiej poradzili sobie ze spadkami kursów walut, słabszym tempem wzrostu gospodarczego i skutkami konfliktów geopolitycznych na emerging markets.

Ucieczkę klientów z PIMCO przyspieszył narastający konflikt wewnętrzny w tym towarzystwie w rezultacie którego z firmy odeszli główni zarządzający - Bill Gross, były Król obligacji i Mohammed El-Erian, współodpowiedzialny za inwestycje.

- W ostatnich latach ucierpieli oni z powodu wielu długoterminowych preferencji - wskazuje Karin Anderson, analityczka Morningstar Inc., zajmująca się funduszami PIMCO inwestującymi na rynkach wschodzących. Zwraca ona uwagę, ze fundusze te mogą podejmować wielkie zakłady na indeksy a w ostatnim czasie niektóre nie wypaliły. . Na zyskach w minionym roku zaważyła Rosja, a w 2013 Brazylia. PIMCO dały się m. in. we znaki zakupy obligacji koncernu naftowego Petroleo Brasileiro, ale najbardziej uderzył w nie spadek cen obligacje rządowych Brazylii i Rosji.

Zarządzający przyjmuje długoterminowe podejście do inwestowania na rynkach wschodzących, i ta klasa aktywów pozostaje kluczowym składnikiem zróżnicowanego portfela, wyjaśnia enigmatycznie Michael Reid, rzecznik PIMCO. Nie ujawnia wyników poszczególnych funduszy.

Od dłuższego czasu PIMCO jest dominującym graczem wśród funduszy obligacji. W marcu 2013 jego aktywa podskoczyły do rekordowego poziomu 2,04 biliona dolarów. Później zaczęły spadać i obecnie wynoszą 1,7 biliona dolarów.

Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych
Gospodarka światowa
11-miesięczny szczyt wzrostu aktywności biznesowej w strefie euro
Gospodarka światowa
W USA spada sprzedaż domów, a ceny osiągają rekordowy poziom
Gospodarka światowa
Alphabet wydaje na sztuczną inteligencję, ale i więcej na niej zarabia