Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,3 proc., czyli najniższym od lat, a średnia płaca godzinowa wzrosła o 0,2 proc. w porównaniu z czerwcem (o 2,1 proc., licząc rok do roku). Po publikacji tych danych euro osłabiło się wobec dolara, gdyż rynek uznał, że są one na tyle dobre, aby nie przeszkadzały w tym, by Fed już we wrześniu podniósł stopy procentowe.

– Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej przyznał w swoim ostatnim komunikacie, że potrzebuje „nieco więcej" danych mówiących o dalszej poprawie sytuacji na rynku pracy. Interpretujemy to w ten sposób, że potrzeba dwóch dobrych raportów o wzroście etatów, by Fed nabrał wystarczająco dużo pewności do podwyższenia stóp we wrześniu – twierdzą analitycy ING.

– Fed jest bardzo blisko zacieśniania polityki pieniężnej. Nie potrzebuje dużo większej poprawy na rynku pracy, wystarczy tylko lekka poprawa – wskazuje Dana Saporta, ekonomistka z Credit Suisse Securities.

– Te dane pokazują, że sytuacja na rynku pracy się poprawia wraz z ciągłą poprawą sytuacji gospodarczej, co daje argument za podwyżką stóp procentowych w tym roku, może nawet już we wrześniu. Dane sondażowe sugerują, że wzrost gospodarczy na początku III kwartału był podobnie szybki jak solidne 2,3 proc. osiągnięte w II kwartale – szacuje Chris Williamson, główny ekonomista firmy badawczej Markit Economics.