Większość ekonomistów szacowała, że koniunktura w strefie euro pozostała w II kwartale taka sama, jak w poprzednim kwartale i ostatnim kwartale 2014 r.
W ujęciu rok do roku, jak podał Eurostat, PKB strefy euro wzrósł w minionym kwartale o 1,2 proc., podczas gdy w I kwartale o 1 proc.
Koniunktura w krajach członkowskich eurolandu jest nierówna. Podczas gdy wzrost największej gospodarki regionu, Niemiec, przyspieszył z 0,3 do 0,4 proc. kwartał do kwartału (co i tak było odczytem nieco poniżej prognoz ekonomistów), Francja była w II kwartale w stagnacji, podczas gdy poprzednim kwartale urosła o 0,7 proc.
Ożywienie we Włoszech, trzeciej co do wielkości gospodarce regionu, która dopiero na początku br. wyszła z recesji, okazuje się kruche. W II kwartale włoski PKB urósł o 0,2 proc. wobec I kwartału, gdu powiększył się o 0,3 proc.
Niemiecki urząd statystyczny, choć nie podał struktury wzrostu PKB, ocenił, że do jego przyspieszenia w II kwartale przyczynił się zapewne eksport, który wspierało osłabienie euro.