W chińskim przemyśle najgorzej od ponad sześciu lat

Wskaźnik aktywności chińskiego przemysłu spadł w sierpniu do najniższego poziomu od 2009 roku, co sygnalizuje, że druga gospodarka świata będzie potrzebowała dalszej stymulacji by spowolnienie nie pogłębiło się

Aktualizacja: 06.02.2017 20:44 Publikacja: 21.08.2015 09:52

W chińskim przemyśle najgorzej od ponad sześciu lat

Foto: Bloomberg

Wstępny odczyt wskaźnika PMI obliczanego przez Caixin Media i Markit Economics w tym miesiącu znalazł się na poziomie 47,1 pkt podczas gdy ekonomiści spodziewali się, że jego wartość wyniesie 48,2 pkt. Ostateczny odczyt za lipiec wyniósł 47,8 pkt. Wartości poniżej granicznych 50 wskazują na kurczenie się aktywności chińskiego przemysłu.

Przemysłowy PMI jest pierwszym ważnym wskaźnikiem za sierpień. Wcześniej poznaliśmy słabsze od oczekiwanych dane o inwestycjach w lipcu, sprzedaży detalicznej oraz eksporcie. Chińskie władze starają się pobudzić tempo rozwoju gospodarki kierując fundusze do wiodących banków. Głównym celem rządu jest osiągnięcie zbliżonego do 7 proc. tempa wzrostu produktu krajowego brutto.

- Jak dotąd działania stymulacyjne nie pobudziły gospodarki - wskazuje Shen Jianguang, główny azjatycki ekonomista japońskiego Mizuho Securities. Obawia się on, że sierpień i wrzesień będą najgorszymi miesiącami, a odbicia spodziewa się w ostatnim kwartale, kiedy zostaną uruchomione fundusze będące w dyspozycji władz lokalnych.

Chińska gospodarka zmaga się z nadmiernymi mocami w przemyśle, spadkiem koniunktury na rynku nieruchomości i zmiennym rynkiem akcji. W lipcu pogłębiła się deflacja na poziomie cen producentów, natomiast inflacja konsumencka utrzymała się w połowie drogi od celu. Z analizy Bloomberga wynika, że w lipcu PKB Chin zwiększył się o 6,6 proc. w ujęciu rocznym wobec 6,9 proc. w czerwcu. Zebrane dane pochodzą z okresu 12-19 sierpnia , a więc po tym, kiedy Ludowy Bank Chin ogłosił zmiany mechanizmu kształtowania kursu juana powodując największą dewaluację chińskiej waluty do 20 lat.

Jednocześnie bank centralny banki odgrywające kluczową rolę w polityce ekonomicznej rządu funduszami przeznaczonymi na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Od listopada cztery razy obniżano główne stopy procentowe oraz obowiązkowe rezerwy banków. . Ekonomiści spodziewają, dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku. .

- Dotychczasowa stymulacja jest niewystarczająca - ocenia Zhao Yang, główny ekonomista Nomura Holdings w Hongkongu. Uważa on, że jeśli rząd nie zdecyduje się na nowe kroki prowzrostowe gospodarka nadal będzie słabnąć. W pierwszym półroczu we wzroście PKB pomogła koniunktura na rynku akcji, czego nie należy spodziewać się w drugim półroczu, wyrokuje Zhao.

Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Gospodarka światowa
Czy socjalista będzie rządził Nowym Jorkiem?
Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów