Globalne spowolnienie omija Europę

Koniunktura w strefie euro nieco się w sierpniu poprawiła, choć ekonomiści liczyli się z jej lekkim pogorszeniem pod wpływem spowolnienia gospodarczego w Chinach. Motorem wzrostu są Niemcy.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:22 Publikacja: 21.08.2015 12:58

Globalne spowolnienie omija Europę

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Wskaźnik PMI, który obrazuje koniunkturę w sektorach usługowym i przetwórczym eurolandu na podstawie ankiety wśród przedsiębiorstw, wzrósł w sierpniu do 54,1 pkt, z 53,9 pkt miesiąc wcześniej. Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 53,8 pkt.

Nie licząc czerwca, gdy PMI wynosił 54,2 pkt, w sierpniu wskaźnik ten był na poziomie najwyższym od 2011 r.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sektor prywatny się rozwija, ale dystans od tej granicy jest miarą tempa tego rozwoju. Sierpniowe przyspieszenie gospodarki eurolandu to efekt szybszego wzrostu aktywności w sektorze usługowym (sektorowy PMI wyniósł 54,3 pkt w porównaniu do 54 pkt w lipcu). W sektorze przetwórczym koniunktura jest taka sama, jak w ubiegłym miesiącu (PMI utrzymał się na poziomie 52,4 pkt).

„Gospodarka strefy euro bez wątpienia prezentuje się prężnie. Akumulacja zaległości w wykonywaniu zamówień sugeruje, że strefa euro pozostanie na ścieżce stabilnego wzrostu" – skomentował piątkowe dane Rob Dobson, ekonomista z firmy Markit, która oblicza wskaźniki PMI dla wielu krajów. W jego ocenie, PKB strefy euro powiększy się w III kwartale o 0,4 proc., tak jak w I kwartale i nieco szybciej, niż w II kwartale (0,3 proc.).

Wyraźną poprawę koniunktury w sierpniu odnotowały Niemcy. Zbiorczy wskaźnik PMI dla sektorów usługowego i przetwórczego wzrósł tam do 54 pkt, z 53,7 pkt w lipcu. To efekt najszybszego wzrostu aktywności w niemieckim przemyśle od 16 miesięcy. Zamówienia dla tamtejszych fabryk płynął m.in. z USA i Wielkiej Brytanii, co sugeruje, że gospodarce Niemiec – i całej strefy euro – sprzyja osłabienie euro wobec dolara o około 8 proc. od początku roku.

Druga co do wielkości gospodarka europejskiej unii walutowej, Francja, nieco w sierpniu przyhamowała. Zbiorczy PMI spadł do 51,3 pkt z 51,5 pkt w sierpniu. Francuski przemysł od czterech lat z krótkimi przerwami znajduje się w recesji (sektorowy PMI poniżej 50 pkt). W sierpniu jeszcze się ona pogłębiła (48,6 pkt, w porównaniu do 49,6 pkt w lipcu).

Przewidywania ekonomistów, że koniunktura w strefie euro nieco się pogorszy, podyktowane były m.in. spowolnieniem w gospodarce Chin. Najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu – obliczanego wspólnie przez Markit i grupę mediową Caixin - potwierdza, że tempo wzrostu drugiej największej gospodarki świata wciąż nie osiągnęło dna. Indeks ten spadł w sierpniu do najniższego od ponad sześciu lat poziomu 47,1 pkt, z 47,8 pkt w lipcu.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?