USA: rekordowa liczba ofert pracy, na rynku brakuje hydraulików

Liczba ofert pracy na amerykańskim rynku zatrudnienia osiągnęła latem tego roku rekordowy poziom – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez rząd w Waszyngtonie

Aktualizacja: 06.02.2017 19:08 Publikacja: 10.09.2015 14:09

To dowód ożywienia amerykańskiej gospodarki, ale jednocześnie powód do niepokoju, ponieważ brak wykwalifikowanych pracowników w najbardziej poszukiwanych zawodach.

Według Departamentu Pracy, liczba nowych ofert pracy doszła w lipcu do rekordowego poziomu 5,8 miliona. Poprzedni najwyższy odczyt – 5,4 miliona – odnotowano w maju. Rząd federalny zbiera dane na temat ofert zatrudnienia od 2000 roku.

Według ekonomistów lipcowy wynik jest dowodem na dalszy solidny wzrost największej gospodarki globu mimo wyraźnych oznak spowolnienia w innych częściach świata. Stopa bezrobocia wynosiła w sierpniu w USA 5,1 proc. i była najniższa od siedmiu lat.

Jednak fakt, że pracodawcy w USA oferowali w lipcu rekordową liczbę wolnych etatów budzi także niepokój o brak wykwalifikowanej siły roboczej, która mogłaby wypełnić luki przede wszystkim na rynku high-tech i zawodach wymagających zdolności technicznych. Jednocześnie pracodawcy nie spieszą się z podwyższaniem płac. W ciągu minionych 12 miesięcy wynagrodzenia w USA wzrosły o 2,2 proc. To znacznie mniej od poziomu 3,5-4,0 proc., który przyjęło się uważać za odpowiedni w przypadku normalnego wzrostu gospodarczego.

Brak umiejętności technicznych pracowników jest piętą achillesową amerykańskiego rynku zatrudnienia. "To z pewnością powód do niepokoju dla każdego, kto troszczy się o przyszłość amerykańskich pracowników" – ostrzega w portalu Money/CNN Chris Tilly, profesor ekonomii na University of California w Los Angeles.

Joseph Fuller z Harvard Business School przypomina także o zbyt dużych wymaganiach stawianych przez pracodawców. Na przykład aż 65 proc. ofert pracy dla sekretarek zawiera wymóg ukończenia 4-letniego college'u, podczas gdy na rynku pracy zaledwie 19 proc. osób pracujących w tym zawodzie może pochwalić się wyższymi studiami. Eksperci zwracają też uwagę na luki na rynku zatrudnienia w zawodach wymagających średniego wykształcenia technicznego. "Nie mogę poradzić sobie problemami, które mogą rozwiązać hydraulicy, czy elektrycy – przypomina Tilly – w tych zawodach można zarobić spore pieniądze".

Tomasz Deptuła (Nowy Jork)

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?