Wielki strach przed Fedem

Zwykle przed podwyższeniem stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalna na rynku akcji dominował spokój Teraz indeks strachu VIX jest znacznie powyżej średniego poziomu z przeszłości, kiedy bank centralny USA decydował się na podniesienie kosztu kredytu.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:22 Publikacja: 16.09.2015 11:30

Wielki strach przed Fedem

Foto: Bloomberg

Całkowicie odmienne są też jednak okoliczności, które powodują wzrost nerwowości inwestorów giełdowych. Od 1990 roku, kiedy Fed decydował się na podwyższenie oprocentowania średnia wartość Chicago Board Options Exchange Volatility Index wynosiła 16,9 pkt, a w miniony poniedziałek było ponad 24 pkt.

Obecny rynek byka na Wall Street trwa już 78 miesięcy i jest trzecim najdłuższym takim okresem w historii. Ale jednocześnie jeszcze nigdy tak długo jak obecnie Fed nie podnosił stóp procentowych.

Poprzedni najdłuższy taki okres był o ponad osiem miesięcy krótszy. Takie anomalie jak te skłaniają do kwestionowania dawnych obserwacji wskazujących, że podwyżki stóp rzadko kończą się katastrofą dla rynku akcji, ponieważ są przeprowadzane w okresach dużego optymizmu na rynku. Teraz jest inaczej chociaż VIX we wtorek spadł do poziomu powyżej 22 pkt. .

- Zwykle Fed zacieśnia politykę pieniężną, ponieważ gospodarka szybko rośnie, a inflacja rozkręca się czemu też zwykle towarzyszy silny rynek i niewielka zmienność - zwraca uwagę Savita Subramanian, strateg rynku akcji w Bank of America. Jednak, jak podkreśla, tym razem sytuacja jest odmienna, gdyż, jak się często oczekuje, bank centralny ma odejść od nadzwyczajnej polityki pieniężnej i powrócić do normalności.

Od 1946 r. po rozpoczęciu 12 cykli zacieśniania polityki pieniężnej zdefiniowanych przez Ned Davis Research po 12 miesiącach Standard&Poor's500 w ośmiu przypadkach był wyżej i średnio dał zarobić 2,5 proc. W ostatnich takich trzech przypadkach a więc w roku 2004 „pięćsetka" zyskała 4,4 proc., w 1999 ponad 5 proc. i 1,9 proc. w 12 miesięcy po podwyżce stóp w 1994 r.

Jednakże poprzednie cykle zaostrzania polityki pieniężnej rozpoczynały się w okresie dużo mniej burzliwej sytuacji na rynku akcji. W miesiącu poprzedzającym ruchy Fedu średnia zmiana Standard&Poor's500 wynosiła mniej niż 0,6 proc., a więc 15 proc. poniżej zwykłego poziomu.

Teraz króluje wysoka zmienność. W ciągu czterech sesji do 25 sierpnia 2015 roku S&P500 stracił 10 proc. Fed nigdy dotąd nie zdecydował się na rozpoczęcie zacieśniania polityki pieniężnej w ciągu miesiąca od korekty. Zmiany cen akcji wzrosły do 1,4 proc. dziennie w minionym miesiącu. Przez 12 spośród minionych 16 dni VIX był powyżej 25 pkt. Na tym poziomie utrzymywał się tylko pięć dni od początku 2012 roku.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?