Najsilniej zostały dotknięte te z funduszy, które najmocniej były zaangażowane na rynku akcji. Straty wywoływała też surowcowa przecena.
– Fundusze hedgingowe odczuły skutki silnej przeceny, która doprowadziła do zniwelowania wzrostu na rynkach wypracowanego przez rok – twierdzi Stanley Altshuller, partner w firmie badawczej Novus.
W 2008 r. fundusze hedgingowe poniosły straty wynoszące średnio 19 proc. Następne lata były dla nich wzrostowe, z wyjątkiem 2011 r., gdy straciły średnio 5,25 proc. W tym roku straty mogą się okazać większe. Wskazują na to wyniki osiągane przez znane i duże fundusze. Greenlight Capital zarządzany przez Davida Einhorna od początku roku do końca września stracił na wartości 17 proc. Wygląda na to, że będzie miał pierwszą stratę roczną od 2008 r. Fundusz Pershing Square Capital Management, który wypracował w 2014 r. 40 proc. stopy zwrotu, stracił w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2015 r. prawie 13 proc. Fundusz Tiger Ratan, który od początku stycznia do końca sierpnia osiągnął stopę zwrotu wynoszącą 21 proc., we wrześniu był już stratny.
3,05 bln USD wynosiły aktywa funduszy hedgingowych na koniec sierpnia 2015 roku.
– To jedne z najgorszych danych o stopach zwrotu, jakie mamy od początku kryzysu – wskazuje Sam Abbas, prezes firmy Symmetric IO, śledzącej stopy zwrotu funduszy hedgingowych.