Gra w ciemno bije rynek publiczny

Mimo planowanych ograniczeń, w 2015 roku handel akcjami na platformach dark pools zwiększył się o 45 proc., a na publicznych europejskich giełdach tylko o 28 proc.

Publikacja: 14.01.2016 13:20

Gra w ciemno bije rynek publiczny

Foto: Bloomberg

Jak dotąd kampania podjęta przeciwko funkcjonującym w Europie dark pools nie ujawniających cen zanim transakcje zostaną zrealizowane nie przynosi oczekiwanych wyników, a zapowiadane ograniczenia ich działalności mogą być wprowadzone później niż się spodziewano, czyli dopiero w 2018 roku.

W ubiegłym roku europejskie dark pools zrealizowały o 45 proc. więcej obrotów niż w 2014 roku, a publiczne giełdy poprawiły się pod tym względem tylko o 28 proc., wynika z szacunków działającej na tym rynku firmy  Investment Technology Group.

Platformy dark pools rozwijają się szybciej niż ich konkurenci mimo planów Unii Europejskiej, która chce ograniczyć tę działalność.  Bruksela obawia się, że rynki publiczne staną się mniej efektywne, a ceny akcji mniej precyzyjne  jeżeli dark pools opanują znaczącą część handlu tymi walorami.

- Mamy do czynienia z kontynuacją trendu , który uwidocznił się po uruchomieniu tych platform - wskazuje Rob Boardman, prezes europejskiego oddziału amerykańskiej platformy ITG. Jego zdaniem dla instytucji kupujących duże pakiety papierów dark pools mają dużą wartość pod względem płynności i ten popyt utrzyma się. "

Dane ITG nie obejmują platform bankowych kojarzących transakcje  zawierane między ich klientami (broker-crossing networks).  Komisja Europejska chce skłonić banki do likwidacji  dark pools bądź też do ich przekształcenia w platformy regulowane.

Szacunki sporządzone przez Fidessa Group na podstawie transakcji realizowanych na platformach MTF (Multilateral Trading Facilities)   wskazują , że w 2015 roku udział  handlu w ciemno wzrósł do 6,6 proc. całego europejskiego rynku akcji z 5,7 proc. w 2014. .

Bruksela zamierza ograniczyć ilość akcji poszczególnych spółek dostępnych  dla dark pools. Każdy dark pool będzie mógł mieć  tylko 4 - proc. udział w  obrotach danym papierem. Ich łączny udział nie będzie mógł przekraczać 8 proc. Złamanie reguł będzie skutkowało zawieszeniem transakcji.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos