Wielka Brytania: OECD ostrzega przed opuszczeniem Unii

Opuszczenie Unii Europejskiej może kosztować Brytyjczyków do końca dekady utratę miesięcznego wynagrodzenia – ostrzega Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Publikacja: 16.05.2016 06:00

OECD wyraziła opinię, że Brexit będzie miał skutek podobny do nałożenia podatku na brytyjski dochód narodowy, co będzie tworzyło „trwałe i rosnące" koszty dla gospodarki.

Organizacja szacuje, że do 2020 r. produkt krajowy brutto może być mniejszy o ponad 5 proc. od wytworzonego przy założeniu pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W przeliczeniu na gospodarstwo domowe oznaczałoby to ubytek w wysokości 2,2 tys. funtów przy dzisiejszych cenach.

Według „środkowego scenariusza" OECD do 2030 r. brytyjski PKB mógłby spaść o ponad 5 proc., co dla gospodarstwa domowego oznaczałoby stratę na poziomie 3,2 tys. funtów.

A w przypadku ziszczenia się jeszcze bardziej pesymistycznego scenariusza koszty opuszczenia Unii byłyby jeszcze większe i w skali gospodarstwa domowego mogą przekroczyć 5 tys. funtów.

– Wyjście Wielkiej Brytanii byłoby dużym negatywnym wstrząsem dla brytyjskiej gospodarki, ale spowodowałoby także poważne konsekwencje gospodarcze dla innych krajów OECD, a zwłaszcza dla innych państw europejskich – głosi raport.

Jego autorzy zwracają też uwagę, że niepewność co do wyniku referendum z 23 czerwca już teraz pogarsza zaufanie w biznesie, co skutkuje osłabieniem tempa wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii.

Jeśli podczas referendum Brytyjczycy opowiedzą się za opuszczeniem Unii, to wśród krótkoterminowych skutków takiej decyzji OECD wymienia dalsze podwyższenie gospodarczej niepewności, co prowadziłoby do zaostrzenia warunków finansowych i w konsekwencji do wstrzymywania się Brytyjczyków przed większymi wydatkami w obawie przed wzrostem kosztów kredytów i tym samym ich mniejszej dostępności.

Utrata swobodnego dostępu do jednolitego rynku Unii Europejskiej, jak też dostępu na preferencyjnych warunkach do 53 innych rynków, oznaczałaby podniesienie taryf celnych na eksportowane przez Brytyjczyków towary i utrudniony dostęp do usług finansowych, co skutkowałoby spadkiem obrotów handlowych z Unią Europejską. OECD ostrzega też, że Brexit spowoduje odpływ kapitału z Wysp.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?