OECD wyraziła opinię, że Brexit będzie miał skutek podobny do nałożenia podatku na brytyjski dochód narodowy, co będzie tworzyło „trwałe i rosnące" koszty dla gospodarki.
Organizacja szacuje, że do 2020 r. produkt krajowy brutto może być mniejszy o ponad 5 proc. od wytworzonego przy założeniu pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W przeliczeniu na gospodarstwo domowe oznaczałoby to ubytek w wysokości 2,2 tys. funtów przy dzisiejszych cenach.
Według „środkowego scenariusza" OECD do 2030 r. brytyjski PKB mógłby spaść o ponad 5 proc., co dla gospodarstwa domowego oznaczałoby stratę na poziomie 3,2 tys. funtów.
A w przypadku ziszczenia się jeszcze bardziej pesymistycznego scenariusza koszty opuszczenia Unii byłyby jeszcze większe i w skali gospodarstwa domowego mogą przekroczyć 5 tys. funtów.
– Wyjście Wielkiej Brytanii byłoby dużym negatywnym wstrząsem dla brytyjskiej gospodarki, ale spowodowałoby także poważne konsekwencje gospodarcze dla innych krajów OECD, a zwłaszcza dla innych państw europejskich – głosi raport.