Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rekord już pobił indeks średnich spółek FTSE 250. Kurs funta wobec dolara spadł za to do 1,275 USD za 1 GBP, najniższego poziomu od 1985 r. Brytyjska waluta traciła w ciągu dnia do amerykańskiej 0,7 proc. Powodem takiej reakcji rynku są zapowiedzi brytyjskiego rządu, że procedura wyjścia z UE zostanie uruchomiona do końca marca 2017 r., a sam Brexit może dojść do skutku już w 2019 r.
Osłabienie funta okazało się katalizatorem do zwyżek na londyńskiej giełdzie. W indeksie FTSE100 wszak dominują eksporterzy, którzy zwykle osiągają lepsze wyniki, gdy funt jest osłabiony. Kwestia Brexitu zaszkodziła zresztą w tym roku w stosunkowo małym stopniu brytyjskiej giełdzie, jeśli liczymy stopy zwrotu w walucie lokalnej. Indeks FTSE100 zyskał od początku roku blisko 14 proc., gdy niemiecki DAX spadł w tym czasie o prawie 2 proc., a francuski CAC40 stracił ponad 3 proc. Licząc jednak w dolarach, FTSE100 stracił od początku stycznia 1,9 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej