Tempo rozwoju chińskiej gospodarki w trzecim kwartale utrzymało się na stabilnym poziomie, co niemal zapewnia wykonanie rządowych założeń na cały bieżący rok. Stwarza to też twórcom polityki gospodarczej możliwość wprowadzenia mechanizmów ograniczających nadmierne kredytowanie i wzrost cen nieruchomości.
Produkt krajowy w minionym kwartale był o 6,7 proc. większy niż w takim samym okresie przed rokiem. Na taki wynik wskazywała mediana prognoz ekonomistów i mieści się on pośrodku rządowych założeń na bieżący rok oscylujących między 6,5 i 7 proc. Tempo rozwoju utrzymał też sektor usługowy, który w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku odnotował wzrost na poziomie 7,6 proc.
Szczegółowe dane za wrzesień pokazują, że w chińskiej gospodarce dokonuje się zmiana na rzecz wydatków konsumpcyjnych. Sprzedaż detaliczna wzrosła w minionym miesiącu o 10,7 proc., tak jak prognozowano, natomiast produkcja przemysłowa odnotowała wzrost o 6,1 proc., wobec prognozowanych 6,4 proc.
Inwestycje w środki trwałe od stycznia do września wzrosły o 8,2 proc., przy czym wzrost ten przypadł głównie na państwowe firmy, które zwiększyły inwestycje o 21,1 proc., podczas gdy prywatne jedynie o 2,5 proc.
Deficyt budżetowy podwoił się we wrześniu w stosunku do sierpnia do 861 mld juanów (128 mld USD), gdyż rząd zwiększył finansowanie wsparcia wzrostu gospodarczego.