Strefa euro: odtąd będzie lepiej?

W III kwartale br. gospodarka strefy euro powiększyła się o 0,3 proc., tak samo jak w II kw. Końcówka roku zapowiada się jednak bardziej obiecująco.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:32 Publikacja: 31.10.2016 11:18

Strefa euro: odtąd będzie lepiej?

Foto: Bloomberg

Wstępne dane Eurostatu dotyczące zmiany PKB eurolandu, opublikowane w poniedziałek, okazały się zgodne z medianą prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga.

W ujęciu rok do roku wzrost PKB wyniósł 1,6 proc., tak samo jak w poprzednim kwartale.

Struktura wzrostu PKB nie jest jeszcze znana. Jedynym krajem, który opublikował już tak szczegółowe dane, jest Francja. – Wynika z nich, że wydatki konsumentów praktycznie się nie zmieniły, a eksport netto ujemnie wpłynął na wzrost PKB. W innych krajach eurolandu dynamika wydatków gospodarstw domowych być może była wyższa, ale spodziewamy się, że w przyszłym roku spadnie ze względu na to, że inflacja, przyspieszająca wskutek odbicia cen energii, ograniczy wzrost realnych wynagrodzeń – zauważyła Jennifer McKeown, ekonomistka ds. europejskich w firmie analitycznej Capital Economics.

Z poniedziałkowych danych Eurostatu wynika jednak, że na razie odbicie inflacji jest wolniejsze, niż oczekiwali ekonomiści. Indeks cen konsumpcyjnych (HICP) zwiększył się w październiku o 0,5 proc. rok do roku, po zwyżce o 0,4 proc. we wrześniu. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie odczytu na poziomie 0,6 proc.

Publikowane w ostatnich tygodniach ankietowe wskaźniki koniunktury (m.in. PMI i ESI) sugerowały z kolei, że IV kwartał będzie dla gospodarki strefy euro bardziej udany, niż dwa poprzednie. Gdyby kolejne miesiące były pod tym względem podobne do października, PKB w ostatnim kwartale roku urósłby prawdopodobnie o 0,5 proc. (1,7 proc. rok do roku), podobnie jak w I kwartale br.

Ani przyspieszenie wzrostu PKB, ani powracająca inflacja, nie odwiodą jednak – zdaniem większości ekonomistów – Europejskiego Banku Centralnego od ponownego poluzowania polityki pieniężnej. Prawdopodobnie w grudniu zdecyduje się on na wydłużenie programu skupu instrumentów finansowych za wykreowane pieniądze (QE), który w świetle aktualnych planów powinien skończyć się w marcu 2017 r.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?