Powodów wzmożonego zainteresowania UniCreditem jest co najmniej kilka. Po pierwsze, wśród inwestorów pojawiły się plotki o tym, że bank mógłby się połączyć z Societe Generale. Włoska agencja prasowa ANSA, która rozpowszechniła pogłoski o rozważanym stworzeniu włosko-francuskiego giganta, więcej szczegółów nie podaje. Nawet ta skąpa informacja wystarczyła jednak, żeby pomóc również kursowi Societe Generale na giełdzie w Paryżu, który po godz. 16 rósł o 1,5 proc., do 40,4 euro.

Kolejnym powodem zainteresowania akcjami UniCreditu też jest plotka. W Mediolanie mówi się, że 13 grudnia, podczas prezentacji strategii bank ogłosi emisję akcji o wartości 13 mld euro (wg innych źródeł – „ponad 10 mld euro"). Dla części włoskich analityków zapowiedź dokapitalizowania banku uprawdopodobnia pogłoskę o fuzji z konkurentem z Francji.

Trzecią przyczyną popularności akcji UniCreditu jest informacja – tym razem już nie plotka – z końca ubiegłego tygodnia o tym, że na krótkiej liście chętnych na kontrolowany przez UniCredit Pioneer Investments są cztery podmioty – konsorcjum złożone z Poste Italiane (włoskiej poczty), Cassa Depositi e Prestiti oraz Animy, francuski gigant zarządzania aktywami Amundi, Macquarie i Ameriprise Financial. Wspomniane na początku konsorcjum 11 listopada potwierdziło zainteresowanie Pioneerem w oświadczeniu prasowym. Dziennik „Il Sole 24 Ore" podaje, że do wspomnianego ogłoszenia strategii UniCredit 13 grudnia właściciel Pioneera powinien się zdecydować, komu da wyłączność na prowadzenie dalszych rozmów. Doniesienia prasowe mówią, że zainteresowani Pioneerem są gotowi zapłacić premię do oficjalnej wyceny firmy zarządzającej aktywami, na poziomie 3 mld euro. W październiku mówiło się, że Amundi jest gotowe wyłożyć nawet 4 mld euro.

Tymczasem z informacji „Parkietu" wynika, że UniCredit mógłby ze wspomnianej transakcji wyłączyć polską część swojego biznesu zarządzania aktywami. W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że zainteresowane kupnem Pioneer Pekao TFI może być PZU. Ubezpieczyciel, przejmując kontrolę nad Bankiem Pekao, stałby się również dużym, choć mniejszościowym akcjonariuszem Pioneer Pekao TFI (bank ma 49 proc. udziałów w TFI, reszta należy do UniCreditu), naturalnym krokiem byłoby więc przejęcie całości Pioneera.

Jak się dowiedzieliśmy, ubezpieczeniowa grupa jest zainteresowana nie tylko Pioneerem, ale i Pekao PTE zarządzającym OFE oraz Domem Inwestycyjnym Xelion.