Rynki: Trump dał dobrze zarobić miliarderom

Majątki 500 najbogatszych miliarderów świata powiększyły się o łącznie 207 mld USD, odkąd Donald Trump został wybrany na prezydenta USA. Sięgnęły one poziomu 4,6 bln USD – wskazuje Bloomberg Billionaires Index. To m.in. skutek hossy na wielu światowych giełdach.

Publikacja: 02.03.2017 05:00

Bill Gates i Warren Buffett, zajmujący pierwsze dwa miejsca w rankingu miliarderów Bloomberga, powiększyli swoje majątki od wyborów prezydenckich w USA o ponad 5 mld USD każdy.

 Aktywa Gatesa sięgały w środę 85,2 mld USD, a Buffetta – 77,2 mld USD. 171 amerykańskich miliarderów wzbogaciło się od wyborów o łącznie 85 mld USD, a ich liczony razem majątek wzrósł do 1,9 bln USD. 45 obecnych w rankingu amerykańskich potentatów technologicznych powiększyło w tym czasie swoje bogactwo o 4,7 proc., gdy reszta Amerykanów wchodzących w skład indeksu Bloomberga zwiększyła go o 4,2 proc. Spośród reprezentantów branż niefinansowych z USA najszybciej, bo o 6,8 proc., wzrosły majątki 25 miliarderów z sektora technologicznego.

Majątek amerykańskich miliarderów otwarcie popierających Trumpa wzrósł od wyborów o 4,8 proc., gdy reszty o 4,5 proc.

Najbardziej na świecie na „hossie Trumpa" zyskali jednak chińscy bogacze. Ich łączny majątek wzrósł od wyborów o 13,2 proc., do 336 mld USD. Stało się tak mimo powszechnych obaw, że administracja Trumpa rozpocznie wojnę handlową z Chinami.

Nieźle radzili sobie również od amerykańskich wyborów rosyjscy miliarderzy. Ich łączny majątek zwiększył się w tym czasie o 10,5 proc., do 256 mld USD. To jednak skutek nie tylko umocnienia rubla (napędzanego nadziejami na poprawę relacji USA z Rosją), ale też w dużej mierze wzrostu cen ropy naftowej związanego z decyzjami OPEC.

Najmocniej tracili miliarderzy z Meksyku. Łączne majątki ośmiu bogaczy z tego kraju, reprezentowanych w indeksie Bloomberga, zmniejszyły się od listopadowych wyborów o 5,1 proc. Najwięcej stracił telekomunikacyjny potentat Carlos Slim, najbogatszy człowiek w Ameryce Łacińskiej. Jego majątek był wyceniany w środę na 50,7 proc., czyli na 4,2 mld USD mniej niż przed wyborami.

Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał