OECD ocenia, że hossa poszła już za daleko

Analitycy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dostrzegają bańkę na światowych rynkach akcji, której ewentualne pęknięcie może zagrozić ożywieniu gospodarczemu.

Publikacja: 08.03.2017 07:38

OECD ocenia, że hossa poszła już za daleko

Foto: Bloomberg

– Nie ma żadnych fundamentów wspierających to, co w szczególności widzimy teraz na rynkach akcji. W pewnym momencie, rynki będą musiały wrócić na ziemię i wówczas przekonamy się, jakie słabości to odsłoni – twierdzi Catherine Mann, główna ekonomistka OECD.

Foto: GG Parkiet

Organizacja ta jest również zaniepokojona wzrostem zadłużenia w wielu gospodarkach w ostatnich latach. Niskie stopy procentowe przyczyniły się do tego, że w niektórych krajach poziom długu sektora prywatnego do PKB sięgnął poziomów, które w przeszłości zwiastowały kryzysy finansowe. OECD wskazuje też, że ceny nieruchomości w krajach takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Kanada i Australia rosną zbyt mocno.

OECD zaktualizowała swoje prognozy gospodarcze. Spodziewa się, że światowy PKB wzrośnie w 2017 r. o 3,3 proc., a w 2018 r. o 3,8 proc., po zwyżce o 3 proc. w 2016 r. Lekko zmieniono, w porównaniu z październikowymi prognozami, przewidywania dla kilku kluczowych gospodarek. OECD spodziewa się, że wzrost gospodarczy w USA wyniesie w tym roku 2,4 proc. (wobec 2,3 prognozowanych wcześniej), a w przyszłym 2,8 proc. (wobec 3 proc. przewidywanych w październiku). PKB strefy euro ma zwiększyć się zarówno w 2017 r. jak i w 2018 r. o 1,6 proc. Największej rewizji dokonano w przypadku Wielkiej Brytanii. Ma ona wypracować w tym roku wzrost gospodarczy wynoszący 1,6 proc., gdy wcześniej spodziewano się 1,2 proc.

W swoim raporcie analitycy OECD położyli duży nacisk na zagrożenia dla światowego ożywienia gospodarczego. Widzą je m.in. w niepewności politycznej oraz w zbyt wczesnym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez banki centralne. „Ostatnie podwyżki stóp procentowych niosły ze sobą duże ruchy na rynkach walutowych, podczas których dolar szybko się umacniał wobec euro i jena, a wiele walut z rynków wschodzących znalazło się pod presją. Oczekiwania na rynkach finansowych wskazują, że w nadchodzących latach pogłębią się różnice między stopami procentowymi w głównych gospodarkach rozwiniętych. To rodzi ryzyko napięć na rynkach finansowych i większej zmienności, zwłaszcza na rynkach walutowych, co może doprowadzić do większej finansowej niestabilności" – mówi raport OECD.

Analitycy organizacji ostrzegają też przed rosnącymi tendencjami protekcjonistycznymi w gospodarce. Wskazują, że nowe bariery handlowe mogą uderzyć w PKB wielu państw.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową