Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Nie ma żadnych fundamentów wspierających to, co w szczególności widzimy teraz na rynkach akcji. W pewnym momencie, rynki będą musiały wrócić na ziemię i wówczas przekonamy się, jakie słabości to odsłoni – twierdzi Catherine Mann, główna ekonomistka OECD.
Organizacja ta jest również zaniepokojona wzrostem zadłużenia w wielu gospodarkach w ostatnich latach. Niskie stopy procentowe przyczyniły się do tego, że w niektórych krajach poziom długu sektora prywatnego do PKB sięgnął poziomów, które w przeszłości zwiastowały kryzysy finansowe. OECD wskazuje też, że ceny nieruchomości w krajach takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Kanada i Australia rosną zbyt mocno.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen prezydent Donald Trump poinformował o zawarciu ramowego porozumienia handlowego ze znaczącym udziałem Unii Europejskiej.
Zapowiedź nałożenia 50-procentowych ceł na brazylijskie towary początkowo zaniepokoiła inwestorów, ale jej skutki dla gospodarki nie powinny być szczególnie niszczące. Rynek ma świadomość tego, że amerykańskie groźby mają przyczyny głównie polityczne.
Wiele marek ma zapasy niesprzedanych elektryków z poprzednich lat, które musi upłynnić proponując bardzo duże rabaty. Wciąż można znaleźć oferty nowych aut z rocznika 2023.
Inwestorzy zaczęli uważniej przyglądać się sytuacji premiera Shigeru Ishiby i koalicji rządzącej. Ich niepokój budzi wzrost rentowności japońskich obligacji rządowych.
Głośne skargi oligarchów, spowolnienie gospodarcze i rozkaz z Kremla wymusiły na rosyjskim banku centralnym drugie z rzędu obniżenie bazowej stopy procentowej. I to od razu o 200 punktów bazowych, do 18 proc.
Miała być największa inwestycja technologiczna w Polsce, tysiące miejsc pracy i globalny prestiż. Intel jednak zrezygnował i całkowicie wycofuje się z projektu budowy fabryki mikroprocesorów pod Wrocławiem.