RPA: Rand załamał się przez politykę prezydenta

Rand południowoafrykański tracił we wtorek nawet ponad 3 proc. wobec dolara. Ostra przecena tej waluty zaczęła się już w poniedziałek.

Publikacja: 29.03.2017 08:00

RPA: Rand załamał się przez politykę prezydenta

Foto: Bloomberg

Foto: GG Parkiet

Inwestorzy reagowali w ten sposób na przecieki mówiące, że minister finansów Pravin Gordhan straci stanowisko. Został on nagle wezwany do kraju z podróży do Londynu, a agencja Bloomberg donosiła, że prezydent Jacob Zuma obiecał swoim sojusznikom z Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, że wyrzuci z rządu tego lubianego przez kręgi finansowe ministra.

Zuma i Gordhan w ostatnich miesiącach ostro się spierali. Prezydent chce wzrostu wydatków budżetowych i „radykalnej transformacji gospodarczej". Minister finansów stara się zaś ograniczyć wydatki, tak by RPA uniknęła obcięcia ratingów do „śmieciowych" poziomów. Gordhan kłócił się również z prezydentem o sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa oraz preferencje, jakie głowa państwa daje zaprzyjaźnionemu biznesowemu klanowi Guptów. Zarówno prezydent, jak i minister finansów wywodzą się z tej samej partii – Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), rządzącego krajem nieprzerwanie od upadku apartheidu. Zuma, wywodzący się z ludu Zulusów, jest jednak przedstawicielem bardziej radykalnej, komunizującej frakcji w ANC. Gordhan, technokrata pochodzenia hinduskiego, reprezentuje zaś liberalną klasę średnią.

– Nie wiem, czy Gordhan zostanie odwołany, ale jeśli do tego dojdzie, to będzie tragiczne dla gospodarki. Staramy się przenieść wzrost na lepsze poziomy, a dane zaczynają odzwierciedlać pozytywny trend. Taka sprawa temu zaszkodzi – twierdzi Enoch Godongwana, szef komitetu ekonomicznego ANC. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost gospodarczy w RPA ma wynieść w tym roku 0,8 proc., gdy w 2016 r. sięgnął zaledwie 0,1 proc.

Prezydent Zuma wezwał na początku marca do wprowadzenia poprawki do konstytucji, która pozwoliłaby na zabieranie przez państwo ziemi białym farmerom bez odszkodowania. Stwierdził, że w ten sposób chce zjednoczyć wszystkich czarnych mieszkańców RPA. Zapowiedzi te bardzo przypominają katastrofalną politykę prowadzoną w sąsiednim Zimbabwe. Gdy kilkanaście lat temu zaczęto tam konfiskować na masową skalę ziemię należącą do białych farmerów, rolnictwo się załamało, a do kraju zawitały głód i hiperinflacja.

Zuma jest prezydentem od 2009 r. Jego rządy zostały naznaczone skandalami korupcyjnymi oraz pogorszeniem sytuacji gospodarczej. Mimo to RPA stała się częścią grupy BRICS, czyli kluczowych gospodarek wschodzących świata.

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa