4500 proc. w górę i nie wiadomo dlaczego

Chińska spółka notowana na Nasdaq trafiła do portfeli amerykańskich emerytów

Publikacja: 03.04.2017 12:54

4500 proc. w górę i nie wiadomo dlaczego

Foto: Bloomberg

Od debiutu na Nasdaq w 2015 roku akcje firmy Wins Finance Holdings Inc., zajmującej się gwarantowaniem pożyczek dla małych biznesów i leasingiem sprzętu podrożały o 4555 proc. Kapitalizacja tej spółki notowanej w indeksie Russell 2000 w lutym 2017 przekroczyła 9 miliardów dolarów prawie czterokrotnie przewyższając wartość rynkową LendingClub, internetowej firmy pożyczkowej która ma 50 razy większe przychody niż Wins.

W komunikacie chińska spółka przyznała, iż nawet jej kierownictwo nie zna przyczyn wywindowania kursu na tak niebotyczny poziom. Żadna z firm notowanych w Nasdaq Composite Index nie może się pochwalić taką stopą zwrotu za minione 12 miesięcy jak Wins.

Z komunikatów Wins przesyłanych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy(SEC) wynika, iż amerykańska siedziba chińskiej spółki mieści się na 37 piętrze wieżowca przy nowojorskim Times Square. Zajmuje je Forefornt Capital Advisors, firma założona przez Bradleya Reiflera, który zasiadał w radzie nadzorczej Wins.

Na Wall Street jest on znany jako współzałożyciel firmy maklerskiej Pali Capital, która w najlepszym okresie podobno była wystarczająco zyskowna by Reifler mógł przegrać w pokera 4 miliony dolarów. Odszedł w tej firmy w 2008 roku a dwa lata później zwróciła się ona do sądu z wnioskiem o wszczęcie procedury upadłościowej.

Reifler, swoje bankructwo ogłosił w styczniu 2017 roku . Twierdzi, że w nowojorskim biurze Wins pracują trzy osoby, ale nie chciał ujawniać ich personaliów.

Odpowiedzi na swoje pytania Bloomberg nie uzyskał też w pekińskiej kwaterze Wins Finance Holdings.

- Na zdobycie informacji o Wins poświęciliśmy setki godzin a ten przypadek jest jednym z najbardziej abstrakcyjnych w mojej karierze – przyznaje analityk William McNarland z kanadyjskiego banku inwestycyjnego Eiffel Peak Capital. Akcje Wins trafiły do portfeli funduszy indeksowych.

Bloomberg

Gospodarka światowa
Triumf handlowy Ameryki nad Unią lepszy dla rynków niż brak umowy
Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Biznes o umowie USA-UE: jest gorzej niż było, ale lepiej niż mogło być