Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.05.2017 07:59 Publikacja: 07.05.2017 07:59
Andrej Babis, czeski minister finansów. Nowy premier po zbliżających się wyborach?
Foto: Archiwum
Czechy bywały w ostatnich latach nazywane Szwajcarią Europy Środkowo-Wschodniej. Mała, stosunkowo stabilna, nastawiona na eksport gospodarka od jesieni 2013 r. broniła swojej waluty przed aprecjacją za pomocą limitu kursowego, ustanowionego przez Czeski Bank Narodowy (CNB) na poziomie 27 koron za 1 euro. Spekulanci kupowali czeskie aktywa, licząc na to, że limit zostanie „wkrótce" zniesiony. 6 kwietnia CNB bez żadnej wcześniejszej zapowiedzi uwolnił kurs korony. (Inwestorom nasuwały się oczywiste skojarzenia z równie nagłym uwolnieniem kursu franka wobec euro dokonanym w 2015 r. przez Szwajcarski Bank Narodowy.) Korona bardzo szybko się umocniła wobec euro – kurs EUR/CZK sięgnął 26,5, by pod koniec kwietnia sięgać 26,8 koron za 1 euro. Czy to tylko wstęp do dalszej aprecjacji? Co, oprócz kuszącej gry z bankiem centralnym, skłoniło inwestorów do traktowania korony jako pożądanej waluty? Czy sytuacja gospodarcza w Czechach jest na tyle dobra, by snuć porównania tego kraju ze Szwajcarią?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Amerykański sąd federalny nakazał izraelskiej firmie szpiegowskiej NSO Group, twórcy Pegasusa, zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania na rzecz WhatsAppa i spółki macierzystej – Meta.
Akcje Avic Chengdu Aircraft Corp., chińskiego producenta samolotów wojskowych, mocno zyskiwały w reakcji na doniesienia dotyczące zestrzeleń indyjskich myśliwców przez pakistańskie lotnictwo, wyposażone w jej samoloty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas