Indeks oczekiwań inwestorów obliczany przez Centrum Europejskich Analiz Ekonomicznych ZEW wzrósł do 17 pkt z 10 pkt w sierpniu. Mediana prognoz wynikająca z ankiety agencji Bloomberga wskazywała na wzrost do 12 pkt.

Kurs euro wykazuje oznaki stabilizacji po wzroście o 14 proc. w stosunku do amerykańskiego dolara od początku roku. Wprawdzie takie umocnienie kursu wspólnej waluty zaciążyło na wynikach niemieckiego eksportu, ale w poniedziałkowym raporcie Bundesbank wyraził opinię, że największa europejska gospodarka w trzecim kwartale nadal wykazuje silny wzrost.

- Dane o solidnym tempie wzrostu w drugim kwartale w połączeniu z rozwojem akcji kredytowej banków i rosnącą aktywnością inwestycyjną zarówno rządu jak firm zapewne spowodowały poprawę nastrojów – powiedział Achim Wambach, szef ZEW. Dodał, że przyczynił się do tego również spadek obaw o dalsze umacnianie euro.

W południe we Frankfurcie za euro płacono 1,1986 USD, a o,3 proc. więcej niż dzień wcześniej i wokół tego poziomu kurs wspólnej waluty oscyluje od początku września po wzroście z 1,04 USD pod koniec grudnia.

Indeks ZEW dotyczący bieżących warunków w Niemczech wzrósł do 87,9 pkt z 86,7 pkt w sierpniu. Miernik oczekiwań w strefie euro wzrósł do 31,7 pkt z 29,3 pkt.