Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.12.2017 14:59 Publikacja: 12.12.2017 14:59
Prezydent USA Donald Trump
Foto: AFP
– Gdyby za czasów Baracka Obamy gospodarka amerykańska osiągała takie wyniki jak za Trumpa, to Obama dostałby ekonomiczną Nagrodę Nobla – żartują sobie sympatycy obecnego amerykańskiego prezydenta.
Czy rzeczywiście widać jednak jakąś szczególną poprawę? Wzrost PKB przyspieszył w trzecim kwartale do 3,3 proc. (dane annualizowane). To dobry wynik, ale za rządów Obamy zdarzało się, że był znacząco wyższy. Stopa bezrobocia zmierza jednak ku historycznym minimom, wskaźniki koniunktury gospodarczej takie jak PMI rosną, a na rynkach finansowych dawał o sobie znać w tym roku niemal bezgraniczny optymizm. Po części to kontynuacja trendów z końcówki rządów Obamy, ale też zasługa działań administracji Trumpa, która w ostatnich miesiącach mocno ograniczała regulacje i zdołała przepchnąć w Senacie reformę podatkową.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas