Najbogatszy Chińczyk idzie na emeryturę

Jack Ma, dotychczasowy szef rady dyrektorów Alibaby, ustąpił ze stanowiska. Najbogatszy człowiek w Chinach skończył właśnie 55 lat i przechodzi na emeryturę.

Publikacja: 10.09.2019 11:48

Najbogatszy Chińczyk idzie na emeryturę

Foto: Bloomberg

Twórca sukcesu Alibaby, chińskiego koncertu internetowego, do którego należy m.in. serwis zakupów AliExpress, ma zamiar skupić się teraz na filantropii. Alibaba jest obecnie najdroższą chińską spółką giełdową, której kapitalizacja wynosi 460 mld USD.

Swoje dotychczasowe stanowisko Ma odda Danielowi Zhangowi, prezesowi Alibaby. Zhang od 2007 r. związany był z chińskim sklepem internetowym Taobao, który należy do grupy Alibaba. Ma będzie jednak nadal udzielał rad zarządzającym spółką i wejdzie w skład grupy partnerów – niezależnego od zarządu organu.

Analitycy twierdzą, że jednym z głównych wyzwań Zhanga będzie znalezienie nowych obszarów wzrostu w miarę spowalniania chińskiego sektora e-commerce.

– Jeśli Alibaba chce znaleźć nowe innowacje lub trendy, będzie to trudniejsze niż wcześniej. Dla Daniela Zhanga będzie to duże wyzwanie – powiedział Liu Yiming, analityk z działu badań w firmie 36kr. Według chińskiego urzędu statystycznego sprzedaż detaliczna w internecie wzrosła o zaledwie 17,8 proc. w I połowie 2019 r. W analogicznym okresie rok wcześniej wzrost był na poziomie 32,4 proc.

Alibaba już stara się dywersyfikować swoją działalność. W ubiegłym tygodniu gigant internetowy ogłosił inwestycje o wartości 2,7 mld USD w platformę sprzedaży dóbr luksusowych Kaola i firmę do strumieniowego przesyłania muzyki.

Oficjalne pożegnanie Jacka Ma ma się odbyć na stadionie Olimpijskiego Centrum Sportowego Hangzhou, w którym może wziąć udział nawet 80 tys. osób. Według magazynu „Forbes" fortuna Ma wyceniana jest na 38,4 mld USD. Miliarder poświęci się filantropii dzięki fundacji, którą założył w 2014 r.

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają