Bazylea bije w bitcoina

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, czyli organizacja zrzeszająca prezesów 27 kluczowych banków centralnych z całego świata, rekomenduje, by aktywa kryptowalutowe banków poddać najostrzejszemu możliwemu nadzorowi.

Publikacja: 12.06.2021 05:00

Bazylea bije w bitcoina

Foto: Bloomberg

Komitet proponuje, by banki musiały posiadać kapitał odpowiednio wysoki, by w razie potrzeby pokryć 100 proc. potencjalnych strat na kryptowalutach. Byłyby to wymogi kapitałowe ostrzejsze niż w stosunku do jakiegokolwiek innego rodzaju aktywów.

Obecnie banki jedynie w bardzo ograniczonym stopniu angażują się na rynku kryptowalut. Część z nich oferuje aktywa kryptowalutowe swoim bogatym klientom. Stanowisko Bazylejskiego Komitetu, czyli organizacji ustalającej standardy dla globalnej bankowości, można więc uznać za działanie prewencyjne – próbę okiełznania dynamicznie rozwijającego się rynku. „Rozwój aktywów kryptowalutowych oraz związanych z nimi usług ma potencjał, by zwiększyć obawy dotyczące stabilności finansowej oraz ryzyko, z którym mierzą się banki" – uważa Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Wskazuje on, że banki, angażując się na rynku kryptowalut, narażają się na ryzyko płynnościowe, kredytowe, rynkowe, operacyjne (związane z atakami hakerskimi oraz oszustwami), prawne i reputacyjne (dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?