Najbardziej o zdrowie swoich pracowników boi się Dolina Krzemowa. Facebook i Google ogłosiły, że wszyscy pracownicy powracający do biura muszą zostać zaszczepieni. Wiele mniejszych spółek z sektora technologicznego również wymaga tego od swoich podwładnych.

Ponadto Netflix, jest pierwszym dużym studiem, które wprowadziło nakaz szczepienia. Wszyscy aktorzy, którzy występują w programach oraz znajdują się na planie zdjęciowym giganta streamingu oraz pracownicy, którzy mają z nimi kontakt, muszą być zaszczepieni.

Czytaj także: Jak szczepienia zmieniają prognozy PKB?

Również na Wall Street wymaga się szczepień. Banki inwestycyjne oraz instytucje takie jak Morgan Stanley czy BlackRock ogłosili, że wszyscy pracownicy muszą zostać zaszczepieni, aby powrócić do biura. Ponadto Morgan Stanley zabrania wchodzenia do budynków nawet niezaszczepionym klientom. Z kolei Goldman Sachs zablokuje pracownikom karty dostępu, które umożliwiają wejście do biura, jeśli nie przedstawią dowodu potwierdzającego status zaszczepienia.

- Jeśli nie zgłosisz Goldmanowi statusu zaszczepienia, Twoja karta wejścia do budynku nie będzie działała - powiedział CNN Business rzecznik Goldman Sachsa.

Johnny Taylor, prezes Society of Human Resource Management mówi, że z jego badania wynika, że blisko 70 proc. pracowników chce, aby ich współpracownicy byli szczepieni.

- Musisz się zaszczepić, jeśli chcesz przyjść do pracy - mówi Johnny Taylor. - Istnieją firmy, które próbują zrobić jeszcze jeden krok. Mówią, że jeśli zdecydujesz się nie szczepić, będziesz musiał przechodzić kilka testów w ciągu tygodnia na własną rękę. I będziesz musiał nosić maskę ??w miejscu pracy – dodaje.

Przykładem jest Deutsche Bank, który nie wymaga szczepień, ale pracownicy niezaszczepieni muszą odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących wszelkich objawów i ich podróży przed przyjściem do pracy, a także muszą nosić maski i poddawać się testom kilka razy w tygodniu w biurze. W Citibanku niezaszczepieni pracownicy są zobowiązani do wykonywania trzech razy w tygodniu szybkiego testu w domu. Po wykonaniu testu pracownicy przesyłają swoje wyniki do aplikacji testowej, aby ich pracodawca mógł je zobaczyć.