Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
2021 r. jak na razie był najgorszym rokiem dla globalnego rynku obligacji od 1999 r. Wskazuje na to indeks obligacji Barclays Global Composite Bond. Od początku stycznia spadł on o 4,8 proc.
Obligacje rządowe były wyprzedawane na globalnych rynkach w 2021 r. w dwóch falach. Na początku roku rentowności szły w górę (a ceny w dół), gdyż inwestorzy spodziewali się solidnego ożywienia gospodarczego, które przyniesie wyższą inflację. Na jesieni doszło natomiast do drugiej fali wyprzedaży, w reakcji na przyspieszającą inflację i bardziej „jastrzębią" politykę części banków centralnych. Widać to było m.in. na rynku amerykańskim. W USA inflacja konsumencka sięgnęła w listopadzie 6,8 proc. r./r. i była najwyższa od blisko 40 lat. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła natomiast z 0,9 proc. na początku roku do 1,49 proc. w poniedziałek. Rentowność polskich dziesięciolatek skoczyła w tym czasie z 1,25 proc. do 3,52 proc., a inflacja konsumencka w naszym kraju wyniosła w listopadzie 7,8 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie najbardziej uderzyła w rynek ropy naftowej. Ceny tego surowca poszybowały, ale reakcja inwestorów na giełdach akcji była dość umiarkowana. Jednak indeks strachu VIX zyskał ponad 15 proc. Co przyniesie nowy tydzień?
Całą noc trwała wymiana ognia na Bliskim Wschodzie. W Izraelu słychać było syreny – Iran wystrzelił bowiem kolejne drony. Izraelska armia poinformowała zaś, że sama także kontynuuje uderzenia.
W piątek wieczorem w Izraelu zawyły syreny alarmowe. W Tel Awiwie i w Jerozolimie słychać eksplozje.
Niedawna potężna awaria iberyjskiego systemu energetycznego dała do ręki silne argumenty tym, którzy sceptycznie zapatrują się na dążenia do neutralności klimatycznej.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potępiło nocne ataki powietrzne Izraela na Iran jako „niesprowokowane” i „niedopuszczalne” i wezwało obie strony do powściągliwości w celu zapobieżenia dalszej eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie.
Szef MSZ Iranu Seyed Abbas Aragczi skierował do ONZ list, którego treść upublicznił w serwisie Telegram. Jak czytamy jest to list „dotyczący agresji militarnej reżimu syjonistycznego przeciwko Iranowi”