Potrzeba czułego instrumentu, żeby wychwycić sygnały słabnięcia presji na wzrost cen

Wskaźnik cen konsumpcyjnych, główna miara inflacji w Polsce, podskoczył w październiku o 17,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 17,2 proc. we wrześniu. Do przyspieszenia inflacji w największym stopniu przyczynił się wzrost cen żywności o 22 proc. rok do roku. W dwucyfrowym tempie drożeje jednak ponad połowa składowych przeciętnego koszyka konsumpcyjnego.

Publikacja: 15.11.2022 21:00

Potrzeba czułego instrumentu, żeby wychwycić sygnały słabnięcia presji na wzrost cen

Foto: Adobe Stock

O tym, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w październiku o 17,9 proc. rok do roku, najbardziej od grudnia 1996 r., GUS wstępnie informował już pod koniec minionego miesiąca. We wtorek potwierdził tamten wstępny szacunek, publikując jednocześnie szczegółowe dane o zmianach cen różnych kategorii towarów i usług.

W stosunku do września CPI wzrósł o 1,8 proc. To jego największa miesięczna zwyżka od kwietnia, co sugeruje, że inflacja przestała wytracać impet. Co więcej, w październiku tak dużej zwyżki CPI nie było od 1995 r. Spośród głównych kategorii towarów i usług, w październiku najszybciej drożały wciąż nośniki energii (gaz, prąd, opał). Ich ceny wzrosły o 41,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 44,3 proc. we wrześniu i 40,3 proc. w sierpniu. Najbardziej, aż o 147 proc. rok do roku, podskoczyły ceny opału. W tej kategorii widać już jednak sygnały stabilizacji cen. W ciągu miesiąca opał podrożał „zaledwie” o 2,2 proc., podczas gdy we wrześniu o 9 proc., a w sierpniu o ponad 12 proc. Przyspiesza natomiast wzrost cen energii cieplnej. W październiku wyniósł 27 proc. rok do roku, po 21 proc. we wrześniu. W ciągu miesiąca ceny ciepła podskoczyły o 6,6 proc., po 5 proc. we wrześniu.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę