- Na tegoroczny wynik nie miały jeszcze wpływu zmiany wynikające np. z wprowadzenia Polskiego Ładu- zaznaczają eksperci The Heritage Foundation Polska komentując wyniki tegorocznego wskaźnika wolności gospodarczej i przygotowanego na jego podstawie rankingu.
Na tegoroczną poprawę pozycji Polski, (która już w zeszłym roku awansowała z 46. na 41 miejsce) wpłynęły wyższe oceny dotyczące efektywności sądownictwa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej i praw własności. - Zdrowie fiskalne, wolność monetarna, wolność handlowa i wolność inwestycji to mocne strony, ale problemem pozostaje waga wydatków rządowych na gospodarkę- zaznacza The Heritage Foundation Polska.
Czytaj więcej
Największą stopę zwrotu krajom naszego regionu przyniosłyby inwestycje w służbę zdrowia.
Czołówkę zestawienia - jako najbardziej wolne gospodarczo kraje -tworzą Singapur (84,4 pkt), Szwajcaria, Irlandia, Luksemburg i Nowa Zelandia. Polska ze swoją oceną 68,7 pkt. pozostaje w górnej części kategorii państw „umiarkowanie wolnych”. Nasz wynik jest znacząco powyżej światowej średniej, ale nadal zajmujemy dość odległe, 25 miejsce wśród 45 krajów w Europie. Plasujemy się też poniżej średniej dla naszego regionu, gdzie liderami wolności gospodarczej są Łotwa, Czechy i Austria.
Jak zaznaczają autorzy raportu, w przypadku Indeksu 2022 większość danych obejmuje drugą połowę 2020 r. i pierwszą połowę 2021 r. zaś informacje brane pod uwagę dla każdego czynnika były aktualne na dzień 30 czerwca 2021 r. A to oznacza, że w przyszłym roku, gdy raport obejmie skutki Polskiego Ładu, Polska może zaliczyć spadek w rankingu.