W sektorze przetwórstwa przemysłowego nie ma znaczących zmian – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu oceniany na poziomie zbliżonym do notowanego w maju tego roku, nadal negatywnie i gorzej niż w tym miesiącu w ostatnich sześciu latach. Wyniki badań GUS wskazują jednak, że przedsiębiorcy przewidują w najbliższych trzech miesiącach nieznaczny wzrost portfela zamówień i produkcji.

Mniejsze tempo spadku zamówień spowodowało poprawę nastrojów firm z sektora budowlanego. W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8, podczas gdy miesiąc wcześniej wynosił minus 11.

Nieco mniej optymistyczne są firmy zajmujące się handlem detalicznym. W tym sektorze wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 1. W maju wynosił plus 1.Wyniki badań dotyczących sytuacji firm (358 z sektora MSP) w okresie styczeń–kwiecień 2009 r. ogłosiła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Aż 54 proc. firm sprzedało mniej produktów i usług niż w analogicznym okresie 2008 r.

Średni spadek sprzedaży wyniósł w tych przedsiębiorstwach 31 proc. Sprzedaż spadła aż w 60 proc. firm mikro (średnio o 40,5 proc.), w 60 proc. (średnio o 34,3 proc.) firm średnich i w blisko połowie firm małych i dużych. W tych ostatnich średnio o 12,5 proc. Jednak w sektorze gospodarka magazynowa i łączność – 40 proc. firm osiągnęło wzrost sprzedaży.