Farmy wiatrowe bardzo kuszące

Przyspieszyła lawina wniosków, które nadsyłają do PSE-Operator inwestorzy chcący uzyskać zgodę na przyłączenie do sieci nowych farm wiatrowych.

Publikacja: 24.06.2009 08:21

Farma wiatrowa w Gniewinie

Farma wiatrowa w Gniewinie

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman pw Piotr Wittman

Dotychczas do spółki zarządzającej krajowym systemem przesyłowym napłynęły już wnioski o wydanie warunków przyłączenia wiatraków o łącznej mocy ponad 60 tys. MW. To grubo ponad dwa razy tyle, ile wynosi zapotrzebowanie na moc całego kraju w chwilach największego zużycia energii.

– Już farmy wiatrowe o mocy 8–9 tys. MW wystarczyłyby Polsce na spełnienie unijnych wymagań dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Stefania Kasprzyk, prezes PSE-Operator. Zaznacza też, że kierowana przez nią firma ma obowiązek wydać niezbędne dokumenty każdemu inwestorowi, który zgłosi się z odpowiednim wnioskiem.

Rzecz w tym, że trudno oszacować, ile farm w rzeczywistości powstanie. Obecnie największą część wniosków składają podmioty, które chcą uzyskać odpowiednie zezwolenia, by móc je później sprzedać z zyskiem firmom, które mają zamiar naprawdę przystąpić do budowy. Skąd lawinowy wzrost liczby napływających wniosków w ostatnim czasie?

Za kilka miesięcy możliwości spekulacji zezwoleniami się skończą. Trwają bowiem prace nad zmianami w prawie energetycznym, które ograniczają możliwości handlu zgodami wydanymi przez PSE-Operator. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, zainteresowany inwestor razem z wnioskiem o zgodę będzie musiał złożyć zaliczkę.

Przedstawiciele PSE-Operator zaznaczają, że nawet najbardziej ambitne plany budowy farm wiatrowych zostaną ograniczone przez brak fizycznych możliwości wyprowadzenia z nich mocy. Sieć przesyłowa jest mocno niedoinwestowana.

Do końca przyszłego tygodnia operator zakończy prace nad planem rozwoju do 2025 roku. Spółka zamierza w najbliższych latach wydawać co roku 1–1,2 mld zł na modernizację i rozbudowę sieci do przesyłu energii elektrycznej.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?