Planowane jest utworzenie serwisu, który umożliwi inwestorom udział w licytacji wyłącznie przy użyciu komputerów, bez potrzeby pojawiania się w resorcie, tak jak to się dzieje obecnie.
„Można stwierdzić, że wprowadzenie aukcji elektronicznych otworzy nowy rozdział w procesie prywatyzacji” – czytamy w uzasadnieniu do projektowanych przepisów. Aby internetowe licytacje mogły ruszyć, potrzebne są zmiany w rządowym rozporządzeniu o sposobie sprzedaży akcji przez Skarb Państwa.
Kierowany przez Aleksandra Grada resort skarbu ocenia, że wykorzystanie internetu pozwoli zwiększyć zainteresowanie inwestorów aukcjami, a organizowana w ten sposób sprzedaż będzie bardziej przejrzysta.Podmioty biorące udział w licytacjach internetowych będą musiały mieć podpis elektroniczny. Pozostałe zasady, jak np. konieczność wpłacenia wadium, będą takie same, jak w przypadku tradycyjnych aukcji.
Propozycje MSP zainteresują spółki informatyczne. Ministerstwo zakłada, że aukcje internetowe będą wymagały technologii, która zapewni bezpieczeństwo transakcji. Konieczna będzie też asysta techniczna, którą resort ma zamiar zlecić na zasadzie outsourcingu.
Resort szacuje, że koszt systemu informatycznego umożliwiającego prowadzenie aukcji elektronicznych może wynieść netto około 500 tys. zł. Czas potrzebny na wprowadzenie systemu to około pół roku, licząc od momentu, kiedy rozstrzygnięty zostanie przetarg w tej sprawie. MSP liczy, że kiedy system ruszy, przeprowadzenie jednej aukcji będzie kosztowało 2–4 tys. zł.