"Po pięciu kwartałach wyraźnego pogarszania się sytuacji sektor przedsiębiorstw odnotował niewielką jej poprawę - wskaźnik ocen sytuacji ekonomicznej BOSE4 wzrósł w ciągu kwartału o 1,4 pp. i przyjął wartość 38,2 pp., tj. o 22 pp. mniej niż w II kw. ub.r. Jako bardzo dobrą lub przynajmniej dobrą oceniło swoją sytuację 69,1% firm w próbie wobec 68,4% w pop.kw. i 80,1% w analogicznym okresie ub.r." - podano w raporcie banku centralnego.
NBP zauważa, że tak jak w poprzednim kwartale najczęściej wymienianym źródłem trudności pozostawał niski popyt, w tym zwłaszcza popyt zagraniczny oraz inwestycyjny.
"Skala tego problemu wyraźnie się jednak zmniejszyła w ciągu kwartału, a jednocześnie wzrósł odsetek firm nie zgłaszających żadnych poważniejszych barier rozwoju - z 19,4% do 21,0%. Wśród problemów, które w ciągu kwartału powiększyły się można wymienić zatory płatnicze oraz warunki uzyskaniu kredytu" - czytamy w raporcie.
Przedsiębiorstwa informują jednak o niskim popycie zagranicznym, wynikającym z globalnego spowolnienia gospodarczego, który jest przyczyną stagnacji polskiego eksportu. Pozytywnie na opłacalność polskiego eksportu wpływa natomiast słaby złoty. Co prawda wskaźniki prognoz eksportu oraz bieżącej ilości zamówień eksportowych wzrosły, jednak nadal pozostają na niskim poziomie.
"Stabilizacja kursu złotego spowodowała, że w ostatnim badaniu lekko spadł odsetek podmiotów, które jako barierę rozwoju postrzegają kurs walutowy (zarówno jego poziom, jak i stosunkowo duże w ostatnim okresie wahania). Kurs walutowy pozostaje drugą najczęściej podawaną przez ankietowane podmioty barierą (po problemach z popytem)" - czytamy dalej.