GUS podkreśla jednak, że wskaźnik wyprzedzający osiągnął poziom najwyższy od początku roku, podczas, gdy wskaźnik bieżący jest niższy tylko od notowania styczniowego.
"Obserwowane w ostatnich czterech miesiącach pozytywne tendencje zmian wskaźników ufności konsumenckiej dotyczą prawie wszystkich podstawowych czynników wpływających na kształtowanie poziomu i tendencji zmian konsumpcji gospodarstw domowych. Znaczną poprawę wskaźników w tym okresie zanotowano przede wszystkim w odniesieniu do oczekiwanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i poziomie bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach) oraz w zakresie obecnego dokonywania ważnych zakupów (po raz pierwszy w lipcu)" - głosi raport.
Badania koniunktury konsumenckiej są prowadzone z częstotliwością miesięczną od stycznia 2004 roku przez GUS i NBP. Wskaźniki mogą przyjmować wartość od -100 do +100 pkt (wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie). Lipcowe badanie zostało przeprowadzone na próbie 1726 gospodarstw domowych.